Полицијата пронајде автоматска пушка во домот на арачиновец

автоматската пушка пронајдена во Арачиново / фото: МВР

26-годишен арачиновец доби кривична пријава откако при претрес на неговиот дом, полицијата пронашла автоматска пушка и 16 куршуми, соопшти МВР.

„Денеска (09.09.2021) полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога и оружје и СВР Скопје- Единица за недозволена трговија, по претходно добиени оперативни информации и судска наредба, извршија претрес во дом на Ш.О. (26) од Арачиново. При претресот е пронајдена автоматска пушка МП-40, една рамка за пушката и 16 куршуми. Ш.О. е приведен и против него ќе биде поднесена соодветна пријава до надлежното обвинителство“, се вели во соопштението од МВР.

Видео на денот