Полицијата му забранила на Трудо да оди на настан поради грижи за неговата безбедност

Џастин Трудо/ Фото EPA-EFE/ODD ANDERSEN / POOL

Канадската полиција соопшти дека му забранила на премиерот Џастин Трудо да оди на настан за собирање средства поради загриженост за неговата безбедност, откако демонстрантите со неколку автомобили и камиони почнаа да се собираат пред местото на настанот, пренесува Ројтерс.

Трудо требаше да се обрати на настан одржан од владејачката Либерална партија во провинцијата Британска Колумбија во вторникот. Минатата година демонстрантите фрлаа со предмети по него за време на предизборната кампања.

„Поради големината и составот на протестната група и заради безбедноста на сите присутни, беше донесена одлука дека не е безбедно да присуствува премиерот“, се вели во соопштението на Кралската канадска коњичка полиција.

Запрашан за инцидентот, Трудо претходно им рече на новинарите дека присутните биле полни со омраза, расистички навреди и закани за насилство.

„Безбедноста на Канаѓаните кои избираат да го слушнат својот глас и политиката никогаш не треба да биде доведена во прашање како што беше минатата ноќ и како што сè почесто гледаме низ целата земја“, рече тој.

Претходно оваа година, стотици камионџии го окупираа центарот на Отава во она што започна како протест против овластувањата за вакцина против ковид-19, но брзо се претвори во антивладини и анти-Трудо демонстрации.

Видео на денот