Полицијата казни 150 возачи за брзо возење

Контрола на брзината на возење. / Фото; МВР

Во рамки на засилената акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, полицијата санкционираше 150 возачи.

Од нив шестмина со возилото управувале со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а тројца со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 52 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 98 надвор од населено место.

Од МВР најавуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесат за побезбедни патишта.

Видео на денот