Французинка го обвини Роман Полански дека ја силувал во Швајцарија во 1975 година кога имала 18 години , пишува „Ле Парисиен“, неколку дена пред започнувањето на новиот филм на режисерот, кој веќе е обвинет во САД дека силувал малолетничка.

Валентин Мониер рече дека не поднела тужба, но решила јавно да го обвини Полански за прикажување на фимот „J’accuse“ за непочитување на правдата и за аферата Драјфус.

„Не сум била во врска со него, ниту лично ниту професионално, го познавав површно“, тврди жената , која е фотограф, а била њујоршки модел и глумела во неколку филмови во текот на 1980-тите, како што се „Три мажи и лулка “.

Таа тврди дека станувало збор за многу насилен напад.

Прочитајте и...  Во третиот квартал од 2019 најкористен превоз бил градско-приградскиот

Адвокатот на директорот, Херве Темиме, за „Ле Паризиен“ изјави дека Роман Полански категорично го отфрлил обвинението за силување и рече дека наводните настани од пред 45 години никогаш не биле пријавени во судските органи.

Полански се изјасни за виновен за секс со малолетничка во 1977 година и беше осуден на 90 дена затвор, но беше ослободен по 42 дена. Кога дознал дека судијата планира да му изрече казна од неколку години, тој избега од САД  во Франција.

Оттогаш се поднесени неколку обвиненија. За време на филмскиот фестивал во Кан во 2010 година, британската актерка Шарлот Луис го обвини за сексуална злоупотреба кога имала 16 години во 1983 година. Друга жена го обвини во август 2017 година за сексуална злоупотреба во 1973 година кога имала 16 години. Во септември 2017 година, Ренате Лангер, поранешна актерка, го обвини за силување во 1972 година во Гштад кога имала 15 години.

Прочитајте и...  Лончар: Болниците и касарните во Србија подготвени доколку се појави коронавирусот

Адвокатот на режисерот тврди дека наводите на овие три жени се неосновани.