Пол Погба на чекор до спектакуларен трансфер!?

Французинот веќе подолго време бара да си замине од „Олд Трафорд,“ сметајќи дека клубот не е во состојба да се натпреварува против најдобрите.

Трансферот на Пол Погба (27) од Манчестер јунајтед во Јувентус се приближува до реализација, објави францускиот весник „Л`Екип“.

Погба веќе подолго време бара да си замине, бидејќи смета дека Манчестер јунајтед не е во состојба да се натпреварува со најдобрите англиски и европски клубови.

Неговиот договор истекува следното лето и на „Олд Трафорд“ знае дека претстојниот преоден рок е последната шанса да ги зграби парите како отштета.

Јувентус, од друга страна, сака да дојде што е можно поевтино и затоа, како дел од трансферот, го нуди играчот од средниот ред Адриен Раби, кого го добија бесплатно минатата година, но кој не успеа во Јуве.

Прочитајте и...  Последната понуда на Манчестер јунајтед за Санчо!?

Доколку се случи овој трансфер, Погба ќе стане единствен случај во модерната фудбалска ера. На 16 години дојде во фудбалската академија на Манчестер јунајтед. Тој не доби шанса во англискиот клуб, па во летото 2012 година се пресели во Јувентус каде што многу се повеќе се покажа неговиот квалитет.

Но, потоа во 2016 година се врати во Манчестер јунајтед, кој за него плати 105 милиони евра, што беше рекорден фудбалски трансфер во тоа време. И сега Погба би можел повторно да се врати во Јувентус.

Прочитај повеќе

Пет минути гледаа ВАР и направија грешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Навивачката група „Чкембари“ слави 35 години постоење! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот ја освои и Севиља, Димитријевиќ и Хувентуд на врвот во Шпанија

Слободен печат

Надал загрижен пред „Ролан Гарос“: Ѓоковиќ е во право!

Слободен печат

Хамилтон в недела се израмнува со рекордот на Шумахер!?

Слободен печат

Пандев доби „конкуренција“ во нападот на Џенова!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ на „Ролан Гарос“ ќе атакува на 18 грен слем титула!

Слободен печат

Официјално: Луис Суарез е нов фудбалер на Атлетико Мадрид

Слободен печат

Нема ракомет во Првата лига, поради ковид-19 суспендирана и групата „Б“!

Слободен печат

Кајакарите Спасиќ, Златаров и Небиовски во Словенија на европскиот куп

Демант дека е направен пропуст на еден од головите на Националната арена!

Слободен печат

Лига куп: Тотенхем без борба си закажа дуел со Челси!

Слободен печат