9 C
Скопје

Покрената истрага против 24-годишен жител на Арачиново за шверцање на мигранти

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против дваесет и четиригодишен жител на Арачиново. Лицето е осомничено дека како соизвршител сторило кривично дело Криумчарење мигранти, предвидено и казниво по член 418-б став 4 во врска со став 2 од Кривичниот законик.

Осомничениот заедно со непознато лице, по претходен договор, во патничко моторно возило марка „Опел-Зафира”, во доцните ноќни часови, прифатиле десетмина мигранти од Авганистан, кои илегално влегле на територијата на нашата држава. Петмина од мигрантите биле малолетни лица од четиринаесет и петнаесет години. Откако ги сместиле во возилото, осомничениот и непознатото лице кое го управувало возилото, по регионалниот пат ПЕ 1102, се упатиле кон границата со Р.Србија.

Прочитајте и...  Тешка сообраќајна несреќа во Скопје, има и повредени

Во близина на фабриката „ХИФ” – Велес, во правец Градско – Велес на светлосната сигнализација од полициските службеници не застанале​, туку со брзина поголема од 100 км на час продолжиле да се движат. На околу 300 метри оддалеченост одеднаш го сопреле возилото и осомничениот и НН лицето се дале во бегство. Полициските службеници во напуштеното возило ги пронашле мигрантите, а по извршената претрага на теренот бил пронајден и лишен од слобода и осомничениот.

На предлог на обвинителството судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд – Скопје, со Решение на осомничениот му изрече мерка притвор во траење од 30 дена.​

Поврзани вести

Тешка сообраќајна несреќа во Скопје, има и повредени

Слободен печат

Прилеп: МВР приведе лице кое се барало со потерница и го спроведе на издржување затворска казна во Битола

Слободен печат

Приведен крадец од Штипско: За два месеца извршил 22 кражби од кои 11 сам

Слободен печат

Приведени две лица барани со потерница за затворска казна до 12 години

Слободен печат

Скопјанка завршила во болница откако со автомобил удрила во четири паркирани возила

Слободен печат

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Слободен печат

Остави Коментар