Покетино сигурно доаѓа во Јунајтед доколку…

Аргентинецот веќе неколку недели преговара со челниците на Манчестер јунајтед, но сигурно е дека нема да седне на клупата до крајот на сезоната.

Според „TalkSport“, поранешниот менаџер на Тотенхем, Маурицио Покетино, задолжил неименуван агент да преговара во негово име бидејќи тој нема постојан правен застапник.

Преговорите се во поодмината фаза и се шпекулира дека Покетино се согласил да почека да заврши сезоната и потоа да седне на клупата на „црвените ѓаволи“.

Тој не сака да ја преземе екипата во текот на сезоната, а истиот извор наведува дека Аргентинецот барал целосна автономија и контрола во изборот на фудбалерите но и значителна сума на пари за трансфери за да може да купи, а потоа и да состави тим по свој вкус.

Актуелниот тренер на Манчестер јунајтед, Оле Гунар Солскјер сè уште ја има поддршката од управата, но повеќе од извесно е дека тој ќе мора да си замине од клупата доколку не обезбеди пласман во Лигата на шампионите, односно не заврши на една од првите четири позиции во Премиер лигата, или не триумфира во Лигата на Европа.

Прочитајте и...  Суарез со солзи во очите си замина од „Камп Ноу“ (ВИДЕО)

Јунајтед моментно е на петтата позиција на табелата со пет бодови помалку од Челси, а следниот предизвик за „црвените ѓаволи“ е гостувањето кај лидерот на табелата, Ливерпул.
Маурицио Покетино во ноември минатата година доби отказ од Тотенхем, а на негово место дојде Жозе Мурињо.

Прочитај повеќе

Симовски повика 18 ракометарки за ЕХФ неделата

Слободен печат

Поранешен тренер на Федерер е загрижен за Ѓоковиќ!?

Слободен печат

Има само 17 години и откупна клаузула од 400 милиони евра во Барса! (ВИДЕО)

Слободен печат

Прекрасен гест на Мурињо, ќе му ја исполни желбата на македонски новинар! (ВИДЕО)

Слободен печат

РФМ во проблеми: 16 позитивни случаи на коронавирус во РК Работнички!

Слободен печат

За Бејтулаи дуелот со Тотенхем не е „невозможна мисија“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пандев, Кулушевски и Ибра со најдобрите голови на колото во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо пред Шкендија: Ваквите мечеви се потешки од оние во групната фаза!

Слободен печат

„Џокер“ не се исплаши од „Бетмен“, провокациите на центрите на Лејкерс не поминуваат кај Јокиќ

Слободен печат

Муслиу казнет од УЕФА, но сепак ќе игра против Косово

Слободен печат

Суарез со солзи во очите си замина од „Камп Ноу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Златан ги малтретирал соиграчите во репрезентацијата, се плашеле да повикаат полиција

Слободен печат