Покетино се кае за изјавите за Барселона, подготвен е да седне на клупата на каталонците

Името на Маурицио Покетино се споменува како еден од кандидатите за наследник на Кике Сетиен во Барселона иако пред неколку години тешки го навреди каталонскиот тим.

Имено, Покетино кој дел од играчката но и тренерската кариера ги помина во Еспањол, пред две години изјави дека нема шанси да седне на клупата на Барселона.

– Попрво би се вратил на фарма во родниот крај, отколку да ја тренирам Барселона – изјави во 2018 година Покетино.

Сега Аргентинецот во интервју за „Ел Паис“ признава дека сега не би ги изговорил тие зборови.
– Мора да ги појаснам работите. Во тој период живеев во Барселона и се сретнав со претседателот Бартомеу бидејќи децата ни одеа во исто училиште. Веднаш се појавија гласините за мојата преселба во Барселона и почувствував потреба да го демантирам тоа на жесток начин. Намерата не ми беше да ја навредам Барселона, Еспањол е клубот каде го изградив своето фудбалско име, но јас не сум арогантна личност и немав намера да искажам непочитување кон Барселона. Сега сигурно не би ги кажал тие зборови бидејќи во животот и во фудбалот не знаеше што ви носи иднината – објаснува Покетино.

Прочитајте и...  СЕХА: Без гледачи на реванш натпреварот Вардар-Нексе!

Маурицио Покетино е без работа од минатата есен кога доби отказ во Тотенхем иако со англискиот тим играше во финалето на Лигата на шампионите. Сега, тој се споменува како еде од наследниците на Кике Сетиен кој има само уште една шанса за да ја задржи тренерската работа во Барселона, да триумфира во Лигата на шампионите.

Прочитај повеќе

Шахтјор моќно до Интер, Севиља за финале против Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо го ангажираше првото летно засилување (ФОТО)

Слободен печат

Нашите ракометарки ќе го бркаат мундијалскиот бараж во Грција

Слободен печат

УЕФА одложи натпревар од ЛШ поради Ковид-19

Слободен печат

Најдовски си заминува од Вардар, доаѓаат Петровиќ и Игески!

Слободен печат

Харгривс: Од Дортмунд блефираат, Санчо ќе игра за Јунајтед!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ракометарите на Металург со негативни тестови на коронавирус

Слободен печат

Ибрахимовиќ ужива на одмор и ја исмева Англија! (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛШ, Матеус: Левандовски е подобар и од Меси!

Слободен печат

Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Слободен печат

„Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Слободен печат

ЛШ, Тухел: Одбраната ќе биде многу важна против Аталанта!

Слободен печат