Покетино ќе се врати во Премиер лигата!?

Покетино има намера да направи пауза и дека нема да брза за нова тренерска работа. После завршувањето на соработката со Тотенхем, аргентинскиот фудбалски стручњак се врати во својата родна земја каде што говореше за првпат после заминувањето од лондонскиот клуб.

Маурисио Покетино (47) за пет и пол години во премиерлигашката екипа направи тим кој беше кандидат за титулата, беше редовен учесник во Лигата на шампионите, а минатата година стигна и до финалето во тоа натпреварување.

Спарси не ја започнаа најдобро оваа сезона, доби отказ и веднаш беше заменет од Жозе Мурињо.

– Има многу клубови и атрактивни проекти за мене, но моментно најважното за мене е да се одморам после пет и пол неверојатни сезони во Тотенхем. Целта ми е да најдам способност и повторно најдам сили и мотивација – рече Покетино кој изрази желба да се врати во Европа.

Прочитајте и...  Ѕвездите на ПСЖ го навлекоа бесот на јавноста: Пијани и полуголи само еден ден по поразот од Борусија (ВИДЕО)

И самиот призна дека му е тешко да замисли проект во Аргентина, а и поради семејството би одбил да работи во таа земја.

– Ќе одморам 10 дена, во моите години не ми треба многу време да се опоравам, а воедно сум и подготвен да ги слушам понудите кои ќе дојдат – додаде Покетино.

Британските медиуми шпекулираат дека Арсенал би можел да биде неговиот клуб. Потсетување дека „топчиите“ се разделија со Емери, а привремено решение е клупската легенда, Фреди Љунгберг.

Прочитај повеќе

Совршен тренер: Комбинација на Клоп и Гвардиола

Слободен печат

Мислев дека ме бара сопругата, а тоа да ти бил Мурињо

Слободен печат

Идниот тренер на ПСЖ со сигурност ќе биде Италијанец

Слободен печат

Прекрасната ќерка на „Вујо Мајсторе“ (ФОТО)

Слободен печат

Фјури потежок дури 20 килограми од Вајлдер пред бокс мечот на годината (ВИДЕО)

Слободен печат

Барселона со благослов на Ла Лига ги купува натпреварите

Слободен печат

Остави Коментар

1 + 18 =

Прочитај повеќе

Вилијамсон е неверојатен: По 10 натпревари влезе во историјата на НБА (ВИДЕО)

Слободен печат

Адвокатот кој два пати го одлагаше Брегзит ќе го брани Манчестер сити

Слободен печат

Родителите на Србинот кој прифати да игра за Косово добија отказ од работа

Слободен печат

Слика на Арсенал која ќе ви ги разубави денот: детето не знаеше кај да оди (ФОТО)

Слободен печат

ЛУД РУСИН: Пред “Делиите“ се појави со шал на Партизан (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓорѓев останува во Грасхоперс до 2022 година

Слободен печат