ПОГРЕШНА ПРЕСМЕТКА: Бројот на жртвите во Шри Ланка намален

Властите на Шри Ланка направиле погрешна пресмтка, па откако го ревидираа бројот на жртвите во неделните терористички напади во Коломбо, тој сега е намален за 100 луѓе.

Според најновите податоци, во серијата напади на хотели и цркви за Велигден загинале 253, а не 359 лица, како што последно беше објавено.

Повеќето од загинатите се од Шри Ланка, но меѓу нив има и десетици странци, објавија властите, додавајќи дека имало девет напаѓачи.

Полицијата продолжи со рации и објави фотографии од уште седум лица кои се бараат во врска со нападите.

Прочитајте и...  Потврдени два случаи на коронавирус во Австрија

Прочитај повеќе

Ужасен биланс од нападот на карневалот во Германија: Од 35-те хоспитализирани, дури половина се деца

Слободен печат

Трамп: Демократите се обидуваат да му нанесат штета на Сандерс

Слободен печат

Паниката од Италија пристигнува во Хрватска? Продавниците се празнат, цените на маските растат

Слободен печат

Вељановски: Србија отсекогаш имала арогантен и патерналистички став кон Црна Гора

Слободен печат

Се тестираат два нови сомнителни случаи на коронавирус во Косово

МИА Агенција

Белата куќа побара од Конгресот 2,5 милијарди долари за борба со коронавирусот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Украинска амбасада во Белград: Антиукраинска и антисрпска провокација на Саемот за туризам во Белград

МИА Агенција

КАКО се шири коронавирусот во Иран?! (ВИДЕО)

Слободен печат.

Пецас: Веднаш започнува изградба на затворените центри за бегалци и мигранти на островите

Слободен печат

Царовска: Минималната плата ги покачи и останатите плати во државата

Хилари Клинтон: Приоритет на изборите е да се испрати Трамп во пензија

Слободен печат

Конте: Италија е безбедна земја за патувања и туризам

Слободен печат