Поголемиот дел од руските лекари се скептични за руската вакцина

Откако заврши кратката медиумска еуфорија, руските медиуми во петокот објавија социолошко истражување што покажа дека руските лекари бараат подетални информации за вакцината против ковид што се разви во оваа земја, пред да им ја препорачаат на своите пациенти.

Во истражувањето во кое учествувале повеќе од 3.000 лекари, над 50 проценти се изјасниле дека не се согласуваат да се брза со препораките за оваа вакцина зашто им требаат повеќе податоци. Околу 25 проценти од испитаниците сметаат дека вакцинацијата е безбедна.

Причината за внимателност кај лекарите е тоа што немаат доволно информации за безбедноста и ефикасноста на вакцинацијата, а дел од лекарите биле скептични заради брзината со која што се пристапило кон развојот на вакцината.

Прочитајте и...  Шилегов: Да не се палат стрништата, Град Скопје бесплатно ќе собира остатоци од бербата

Министерот за здравство на Русија Михаил Мурашко пак, смета дека скепсата на западните колеги е неоснована, а платформата за вакцината е добро изучена одамна зашто е правена против вирусот САРС, инаку најсличен на ковид.

Прочитај повеќе

Лукашенко му возврати на Макрон: Тој требаше да даде оставка пред две години

Слободен печат

Кој е подготвен за судирот меѓу Азербејџан и Ерменија – Едната страна има драстично повеќе војници

Слободен печат

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Швајцарците со мнозинство од 50,1 процент го поддржаа купувањето на нови борбени авиони

Слободен печат