Поголемиот дел од граѓаните на Северна Ирска сакаат земјата да остане во Обединетото Кралство

Поголемиот број граѓани на Северна Ирска изјавија дека ако утре биде спроведен референдум тие би гласале против излегувањето на земјата од рамките на Обединетото Кралство за да се обедини со Република Ирска.

Според анкетата објавена во „Белфаст телеграф“ 29 проценти од испитаниците се изјасниле дека сакаат обединување со Ирска, а 52 отсто биле „против“.

Ако се исклучат одговорите „не знам“, резултатите од анкетата покажуваат дека 65 проценти се изјасниле „за“ останување во Обединетото Кралство наспроти 35 кои биле „против“ отцепување и обединување со Република Ирска.

Анкетата е изработена од Универзитетот во Ливерпул и Британскиот совет за економски и социјални истражувања, при што биле испитани 2.000 луѓе.

Прочитајте и...  Чулев: 1322 лица не го почитувале ограниченото движење, 10 прекршувања за изолација, 157 за самоизолација

Прочитај повеќе

Втор викенд со полициски час, празни улици низ Скопје (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Располагаме со 4.500 тестови, очекуваме донација од 20.000 китови за тестирање

Слободен печат

Бојаџиев: Инфективното одделение и дежурниот лекар ги запазиле процедурите за коронавирус кај 78-годишниот велешанец

Слободен печат

Спасовски: Ова е и повик до сите наши граѓани – Како никогаш досега е потребна помошта од нас за сите здравствени работници

Слободен печат

Руската помош за Италија не е квалитетна?

Корона криза во доба на роботи: „Каде тргнавте госпоѓо? Лична карта, ве молам!”

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Унгарија подготвува 27 милијарди евра за живнување на економијата

Слободен печат

Во Швајцарија од Ковид-19 починаа 540 лица, во Холандија бројката се искачи на 1.651

Бојана Нојиќ

Внуката на сенаторот Роберт Кенеди и нејзиниот син исчезнаа во водите на Заливот Чесапик

Бојана Нојиќ

Бремената свршеница на Борис Џонсон имала симптоми на Ковид-19

Слободен печат

Охриѓанката Нацева донира маски, ракавици и дезинфекциски средства за полицајците

Слободен печат

Погледнете како изгледа пазарот во Неапол среде пандемија на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат