Поголема група мигранти од Средна Америка се движат кон САД

Голем дел од жителите во државите во Средна Америка бегаат кон САД поради насилствата и сиромашнијата во своите земји.

Над 3500 мигранти од Средна Америка денеска влегле во Гватемала, а сакаат да завршат во Соединетите Американски Држави.

Мигрантите се движат во т.н. карвани додека САД врши притисок врз Мексико и Гватемала да ги спречат мигрантите да стигнат до САД.

Американскиот претседател Доналд Трамп повеќе пати досега ги опомена двете држави поради протокот на мигрантите низ нивната територија.

Според светските медиуми, мигрантите се договориле да се соберат и заедно да тргнат кон Мексико.

Мексиканските власти велат дека ја следат ситуацијата, но засега нема детали дали ќе се обидат да ги задржат мигрантите на југот на земјата.

Голем дел од жителите во државите во Средна Америка бегаат кон САД поради насилствата и сиромашнијата во своите земји. Дел од нив по секоја цена сакаат да стигнат до САД.

Прочитајте и...  Примирјето во Авганистан и понатаму се почитува, можен историски договор со талибанците

Прочитај повеќе

Путин прифати на 22 април да се гласа на референдумот за уставни измени

МИА Агенција

Стотина гости во хотел во Шпанија остануваат во изолација поради коронавирусот

Слободен печат

Детската клиника во Скопје ги забрани посетите на малите пациенти

Слободен печат

Дали демократските конкуренти и Трамп ја лоцираа „слабата точка“ на Сандерс?

Слободен печат

Ципрас: Не можеш да бараш солидарност од ЕУ, а да не покажуваш солидарност и поддршка кон грчките острови

Слободен печат

Македонците започнаа да ги празнат продавниците (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сите здравствени установи во Грција ги отповикаа вработените од редовите отсуства

МИА Агенција

ССМ апелира за почитување на препораките за заштита од коронавирусот

МИА Агенција

Трет заразен со коронавирус во Хрватска: Маж кој работи во Парма е хоспитализиран во Риека

Слободен печат

Хрватски научник од СЗО: Потребна е претпазливост, но никако паника за коронавирусот

МИА Агенција

Фејсбук ќе забрани реклами за лекови или за превенција од новиот коронавирус

Слободен печат

Без струја утре делови од Центар и Кисела Вода

МИА Агенција