Погледнете што велат стапалата за вашето здравје!

Иако секојдневно ги користиме, стапалата честопати се занемарен дел од телото, предупреди австралиската педијатарка Кејт МекАртур.

„Занемарувањето на стапалата може да има сериозни последици по целокупното здравје, од проблеми со држењето на телото до габични инфекции и хронична болка во колковите, колената и грбот“, рече МекАртур.

Стапалата се состојат од 26 коски, 33 зглобови и повеќе од сто лигаменти, мускули и тетиви.

„Скоро секој проблем со стапалата предизвикува притисок при носење погрешни чевли, а најголемите непријатели се балетанките и потпетиците. Треба да се избегнуваат затоа што нозете се напнати во нив, има пукање на напнатоста на кожата и мускулите“, објасни таа.

Како изгледа совршено стапало?

Целосно здравото стапало е розово и нема задебелена кожа која се лупи, објаснува МекАртур. Ноктите треба да бидат розови со бел врв, без парчиња и снегулки, а жолт белег на кожата или ноктите е знак дека нешто се случува.

Прочитајте и...  Дали знаете како правилно да ги одржувате платнените маски?

„Ако видите сува или пожолтена кожа, особено на петиците, тоа значи дека обувките вршат премногу притисок врз ногата. Не размислуваме за нашите нозе често затоа што не ги гледаме постојано. Тие не се како рацете што ги гледате пред вас, но тие се исто толку важни“, предупреди таа.

Кои чевли да се изберат?

МекАртур советува чевли кои нудат поддршка за секоја форма на стапалото. Тие не смеат да бидат тесни или лабави. Мора да ви биде пријатно во чевлите.

Колку често треба да се менуваат чевлите?

Општо земено, МекАртур верува дека чевлите со кои трчате или шетате секој ден треба да се менуваат на секои 700 до 800 километри, што е за просечен возрасен по десет месеци.

Прочитајте и...  ФОТО: По пет години врска, веренички прстен на раката на Гвен Стефани

Што велат стапалата за здравјето?

Плускавци и задебелена кожа откриваат каде обувките вршат притисок врз ногата.

Стапалата можат да бидат првиот знак за предупредување за сериозни состојби како што се дијабетес. Губење на сензација, пецкање, необјаснет оток и ненадејни промени во бојата на кожата се рани симптоми на дијабетес и треба да се проверат што е можно побрзо.

Кои производи да ги користите за нега на стапалата?

Секој мелем или навлажнувачки крем што содржи уреа е најдобриот домашен третман за нега на стапалата, вели МекАртур.

„Уреата е клучна за одржување на хидратацијата на петиците и табаните“, заклучува тој.

Поврзани вести

Канје Вест не ѝ остана должен на Анистон, откако таа рече дека не е смешно да се гласа за него

Слободен печат

Што може светот да направи за да се избегнат идни пандемии како КОВИД-19?

Слободен Печат

Дневен хороскоп: Што ви предвидуваат ѕвездите за оваа среда

Слободен печат

Витректомија – микрохируршки зафат за третирање разни повреди на окото

Анита Златкова

Виц на денот: Преживеани

Слободен печат

Во кој месец сте родени такви сте во љубовта: Најдете го својот и уверете се!

Слободен печат

Остави Коментар