Погледнете кое хоби најмногу ќе ве опушти: Одлично е за справување со стресот!

Не е тајна дека 2020 година е тешка година. Светот е погоден од работи како пандемија на коронавирусот, бројни протести, зголемена невработеност и природни катастрофи, така што нема недостаток на стрес.

Месечно истражување на Американското психолошко здружение Стрес во Америка покажува дека иако целокупниот стрес поврзан со пандемијата бил стабилен од април до јули, чувството на гнев и страв биле во пораст. Во јули, 40 проценти од испитаниците изјавиле дека се чувствуваат фрустрирани; 24 проценти од нив биле исплашени, а 18 проценти лути.

Па, што можете да направите за да ослободите напнатост?

Хоби е секогаш одличен начин да се справите со стресот, а неодамнешните истражувања откриле дека плетењето е најрелаксирачко хоби.

Прочитајте и...  На снимањето на последниот „Џејмс Бонд“, за „Кока-кола“ се потрошени неверојатни 65.000 евра

Релаксацијата е неопходна за добро здравје

Можеби сте тип на човек кој функционира подобро кога е под мал стрес. Можеби роковите ве мотивираат или зафатен распоред ве охрабрува да бидете попродуктивни. Но, премногу стрес – особено оној вид предизвикан од пандемија или нарушена рамнотежа помеѓу животот – никогаш не е добра работа.

„Кога телото се чувствува нападнато од стрес, тоа активира одговор” борба или бегство “, ослободувајќи адреналин и зголемување на нивото на кортизол. Прекумерното изложување на овие хормони може да влијае на скоро секој систем во телото“, вели д-р Чарлс Паркс Ричардсон, лекар и основач на Дијабетес грижа во Кливленд.

Потрага по релаксирачко хоби

Истражувачи од DIYs.com се обидоа да откријат кое хоби најверојатно ќе го намали стресот со намалување на отчукувањата на срцето. Студијата е спроведена на 2379 лица и открила 20 вообичаени активности што луѓето ги користат за да го намалат стресот. Овие хоби вклучувале сè, од градинарство и готвење до пешачење и таи-чи.

Прочитајте и...  Виц на денот: Фамилијарна

Истражувачите потоа побарале од 357 мажи и жени на возраст од 20 до 30 години да извршат 20 популарни хобија неколку недели, додека носеле монитор за отчукувања на срцето Fitbit.

Резултатите откриле дека оние кои вежбале плетење го намалиле срцевиот ритам во просек за скоро 19 проценти, пишува The Healthy.

Врската помеѓу релаксацијата и срцевиот ритам

„Кога имаме реакција што не охрабрува да се бориме или да трчаме (начинот на кој телото не подготвува за опстанок), имаме побрз ритам на срцето, висок крвен притисок и побавно варење“, вели д-р Ричардсон.

Оваа врска помеѓу стресот и забрзаниот ритам на срцето е причината што истражувачите на студијата ја засноваа целата своја дефиниција за релаксација на намален ритам на срцето. Бидејќи срцевиот ритам ќе се забрза кога сте под стрес или во паника, студијата истакна активности кои го прават спротивното – забавување и смирување на срцевиот ритам.

Прочитајте и...  Корона љубов: Се запознаа преку Интернет, а сега заедно патуваат низ светот

Покрај плетењето, некои од најсмирувачките хоби се риболов, пишување блог за вашиот живот и сликање.

Поврзани вести

Што е душевен секс?

Слободен Печат

Ќерката на Брус Вилис и Деми Мур призна дека ја изгубила невиноста со постар човек кој ја искористил

Слободен печат

ФОТО: Бела Хадид уште еднаш воодушеви со својот едноставен стил

Слободен Печат

Кое чоколадо има психоактивно, дури и антибактериско дејство врз луѓето?

Слободен Печат

ФОТО: Неговата обожавателка го славела 101-от роденден, а тој и испратил шишиња текила

Слободен печат

Почина Спенсер Дејвис: Гитаристот кој помогна во популаризирање на американскиот блуз во Велика Британија

Слободен Печат

Остави Коментар