Погледнете каква порака им испратија хакерите на тајм.мк (ФОТО)

Најголемиот македонски агрегатор на вести тајм.мк вечерва е под хакерски напад, а откако страната беше недостапна речиси целата вечер сега на страната се покажува оваа слика:

Како што може да се види на сликата има „анонимус“ со сонцето на Вергина на маската, а во текстот се напаѓаат граѓаните, како и денешните избори.

Игор Трајковски од time.mk на неговиот твитер-профил сподели агрегаторот е под тежок т.н DDOS напад.

Претходно на прес конференција, претседателот на ДИК, Оливер Дерковски на прес-конференција соопшти дека сајтот на ДИК можеби е мета на надворешен напад.

Дерковски: Обид за надворешен напад на сајтот на ДИК, мртва трка меѓу политичките конкуренти

Прочитајте и...  Макрон утре ќе отпатува во Либан

Прочитај повеќе

Нов транскрипт открива што Клинтон му рекол на Путин за Милошевиќ: Веројатно ќе ги искраде изборите

Слободен печат

Владата го усвои полугодишниот Извештај за извршување на Буџетот

Маријана Митровска

ВМРО-ДПМНЕ ниту ги потврдува, ниту демантира написите на „Лајм“

Слободен печат

Трагичен биланс од експлозијата во Бејрут: Загинаа 135 лица, над 5.000 повредени и стотина исчезнати

Слободен печат

Италија и Шведска имаа целосно различни пристапи, а сега се мирни: Вирусот го држат под контрола додека светот и натаму се бори

Слободен печат

„Лајм“: Eдинствената „задача“ на Мицкоски е да го убеди Апасиев да поддржи влада со премиер Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ШОК И ЛЕЛЕЦИ ВО ЖИВО: Експлозијата ја турна новинарката на Би Би Си додека разговараше, соговорникот остана збунет (ВИДЕО)

Слободен печат

Метју Палмер: Очекуваме добар и силен партнер во новата влада на Северна Македонија

Слободен печат

Рајанер не ги почитува правилата против коронавирусот, Италија се заканува со запирање на летовите

Слободен печат

Ристиќ: Пластични шишиња и друг отпад со саати и саати течат со Вардар (ВИДЕО)

Слободен печат

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради Ковид-19

Слободен печат

Тачи бара Финансиска полиција да истражува трансфер на пари од Иран

Слободен печат