-2 C
Скопје

Погледнете каква порака им испратија хакерите на тајм.мк (ФОТО)

Најголемиот македонски агрегатор на вести тајм.мк вечерва е под хакерски напад, а откако страната беше недостапна речиси целата вечер сега на страната се покажува оваа слика:

Како што може да се види на сликата има „анонимус“ со сонцето на Вергина на маската, а во текстот се напаѓаат граѓаните, како и денешните избори.

Игор Трајковски од time.mk на неговиот твитер-профил сподели агрегаторот е под тежок т.н DDOS напад.

Претходно на прес конференција, претседателот на ДИК, Оливер Дерковски на прес-конференција соопшти дека сајтот на ДИК можеби е мета на надворешен напад.

Дерковски: Обид за надворешен напад на сајтот на ДИК, мртва трка меѓу политичките конкуренти

Прочитајте и...  Поради наводна поврзаност со кинеската војска: Шаоми на црната листа на САД

Поврзани вести

Филипче: Пристигнаа дел од фрижидерите во кои треба да се чуваат вакцините, системот и планот за вакцинирање се подготвени, се чекаат уште вакцините

И.И.

Алармантно: Повторно затворен дел од новата белоруска нуклеарна централа „Астраветс”

И.И.

Љупчо Димовски нов претседател на СПМ

Слободен печат

Адвокатка од Струга е на изборната листа на Вјоса Османи за косовските предвремени парламентарни избори

Илинка Иљоска

Зошто се влошува состојбата со епидемијата во Британија?

Крис Џилс/Financial Times

Во Делчево промовирана книгата „Човекот кој ме хранеше сонце” од Бети Арсовска

Слободен печат

Остави Коментар