Погазен мирот на Блискиот Исток: Палестинец убиен во судир со израелската војска

epa09193408 Palestinians carry the body of a man that was killed in an Israeli airstrike earlier in Gaza City, 12 May 2021. Two towers were destroyed after Israeli air strikes in Gaza. At least one Israeli woman was killed after 130 rockets fired by Hamas from Gaza strip fell on Tel Aviv and neighbouring Israeli cities. A day earlier and in response to days of violent confrontations between Israeli security forces and Palestinians in Jerusalem, various Palestinian militants factions in Gaza launched rocket attacks that killed two Israelis in the city of Ashkelon. Israel Defense Forces (IDF) said they hit over 100 targets in Gaza Strip during retaliatory overnight strikes. The Health Ministry of Gaza strip said that at least 43 Palestinian, including 13 children, were killed from the Israeli airstrikes. Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu said on 11 May that they will increase the rate and intensity of the strikes. EPA-EFE/HAITHAM IMAD

Израелските сили денеска убија Палестинец за време на конфликт на окупираниот Западен брег, јави палестинското Министерство за здравство.

Тензиите во регионот и натаму се високи и покрај примирјето постигнато минатата недела помеѓу Израел и палестинското милитантно движење Хамас во Газа, со кое заврши 11-дневниот воен конфликт.

Неколку стотици Палестинци денеска се собраа во близина на Наблус, на северозападниот брег, да протестираат против новите израелски населби. Британските медиуми наведуваат дека мекои од нив, маскирани, фрлаа камења кон војниците и запалија гуми.

Израелската војска соопшти за „насилни немири” во кои Палестинци палеа оган и гуми и фрлаа камења кон безбедносните сили, кои одговорија со „мерки за контрола на немирите”.

-Ние сме свесни за информациите за убиство на Палестинец. Причината за неговата повреда се уште не е позната. Инцидентот се испитува , изјави портпаролката на израелската армија.

Видео на денот