6.8 C
Скопје

Подобрувањето на изборниот систем на Хонгконг е императив за Пекинг

Кинескиот вицепремиер Хан Џенг повика на подобрување на изборниот систем во Хонгконг, во кој, како што рече, има дупки и потребно е да се унапреди.

Хан, кој исто така е шефот на централното тело за Хонгконг и Макао, присуствуваше на состаноци со членови на Секинескиот народен конгрес од тие автономни кинески територии, јавија локалните медиуми.

– Патриотите кои управуваат со Хонгконг се клучни за принципот „една земја, два система” и ставот на централната Влада е конзистентен и никогаш не се сменил, им рече Хан на пратениците, додавајќи дека се потребни мерки за подобрување на изборниот систем и да „се обезбеди дека патриоти владеат со Хонгконг”.

Хан ја истакна важноста на владеењето на правото, како и целосната примена на принципот „една држава, два система”.

Тој ги повика пратениците целосно да ја поддржат одлуката на Постојаниот комитет на Конгресот и намерата да се подобри изборниот систем на Хонгконг.

Поврзани вести

СИПА упадна во просториите на Централната изборна комисија на БиХ

Илинка Иљоска

Тегелтија: На БиХ и требаат добри вести од Брисел, а тоа е кандидатски статус

Илинка Иљоска

Словенците предвидуваат дека до јуни ќе ја зауздаат короната: „800.000 луѓе се веќе заштитени“

Слободен печат

Мехмети: Предлог законот за дивоградби е политички договор меѓу Заев и Мицкоски

Слободен печат

Мицкоски: Се сомневам дека ќе добиеме датум за преговори

Слободен печат

Брнабиќ: Од дијалогот Белград – Приштина зависи стабилноста на целиот регион

Слободен печат

Остави Коментар