Подобро искрено „не“, отколку лажно „да“ за членство на земјава во ЕУ

Пристапот за проширување на Европската Унија се одвива без политичка волја и на многу козметички начин, оценуваат угледни експерти од ЕУ. Тие објаснуваат дека по овој тек на работите, Македонија ќе наиде на огромни проблеми дури и доколку добие зелено светло за почеток на преговарачкиот процес идната пролет.

Како што посочуваат експертите, голема е веројатноста одлуката за проширување на европското семејство да биде неволно донесена. Експертот Курт Басинер од Советот за политика и за демократизација вели дека во голема мера го загрижува тоа што кон проширувањето на ЕУ се пристапува на многу тактично козметички начин, наместо со стратешки ориентиран пристап.

– Само ги одложуваме проблемите наместо да се соочиме со нив и да ги решиме. Ако вака се движат работите меѓу земјите-членки на Унијата и доколку францускиот претседател Емануел Макрон каже „да“ за проширувањето, тогаш Северна Македонија ќе наиде на проблеми во иднина, дури и ако преговорите започнат. Тоа ќе биде пирова победа, ако тоа се случи пред или по изборите во април – објаснува Басинер.

Прочитајте и...  Чолош: Северна Македонија ги исполни сите услови и е подготвена за почеток на преговори со ЕУ

Повеќе прочитајте во утрешното печатено издание на „Слободен печат“.

Прочитај повеќе

Обвинети седум лица за „камионот на смртта“ во кој загинаа 39 виетнамски мигранти

Слободен печат

Додик: Ситуацијата во БиХ е најтешка од времето на Дејтонскиот мировен договор

Слободен печат

Петровска: Со печат за продолжување на важноста може да се реши проблемот со пасошите

Слободен печат

Вредноста на американскиот долар нагло порасна поради коронавирусот

Слободен печат

Петровска: Чулев избрзува, создава уште поголем хаос во јавноста

Слободен печат

Шпанија ќе ги ограничи рекламните огласи за обложување преку Интернет

Слободен печат

Остави Коментар

четири × три =

Прочитај повеќе

Страшен верски култ се развива паралелно со коронаворусот во Јужна Кореја

Слободен печат

Гутереш бара крај на кошмарот во Идлиб, реагираат и други државници

Слободен печат

УНХЦР: Грција да реагира на шокантните и недостојни услови во кои живеат мигрантите

Слободен печат

Aктивисти на „Fridays For Future“ од Скопје беа задржани од полицијата во Министерството за животна средина (ФОТО)

В. Т.

Километарски турски воен конвој пристигнува во Сирија (ВИДЕО)

Слободен печат

Пендаровски: Партизацијата во институциите е на недозволено високо ниво

Слободен печат