ПОДОБАР СОН: Зошто е важно да спиете во ладна соба?

Кога температурите надвор се ниски, не можеме да одолееме, а да не вклучиме грејно тело во спалната соба. Но, правиме голема грешка.

Според многу доктори, на температура повисока од 24 степени, сонот веќе губи квалитет и може да се разбудите уморни, наместо наспани.

Во текот на ноќта температурата на телото опаѓа, а доколку во собата е меѓу 15 и 19 степени Целзиусови, побрзо ќе заспиете. Внимавајте да не оди над 24, односно да не паѓа под 13 степени.

На овој начин ќе изгледате одморено, сонот ќе биде помирен, а и го намалувате ризикот од метаболички заболувања, како што е дијабетесот.

Така, имајте на ум дека најдобро е да не вклучувате греалки, или пак да ги користите додека во спалната соба постигнете оптимална температура за подобар сон.

Прочитајте и...  По три брака, атрактивната холивудска актерка има нова љубов

Прочитај повеќе

Актерот Андрија Милошевиќ повторно раскажа глуп виц, овој пат за жената и пијаницата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Никој не ги воочил грешките во дизајнот додека не било предоцна, а сега сите се смеат на овие урнебесни дела (ФОТО)

Слободен печат

Ова е најдобриот филмски лик на сите времиња, а би можело да ве изненади кои други се во Топ 10 (ФОТО)

Слободен печат

Манекенката Емили Ратајковски ги објави фотографиите од вечерта кога наводно била силувана од фотографот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Бред Пит и Џенифер Анистон водеа секси разговор – Таа му порача дека е секси (ВИДЕО)

Слободен печат

Кои се најголемите опсесии на хороскопските знаци: Парите и луксузот го опседнуваат Бикот, Лавот сака да биде најдобар во се!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се за убавина: Плати 100.000 евра за да има најтенка половина во светот, погледнете како изгледа! (ФОТО)

Васко Спасоски

По три брака, атрактивната холивудска актерка има нова љубов

Слободен печат

Девојката на поранешниот голман на ФК Вардар, Гача позира во танга-бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Притиснете ја оваа точка на лицето: Носи бројни здравствени подобрувања и предности

Слободен печат

Младиот македонски пејач тргна да ја освојува светската музичка сцена! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Еве како ќе уживате ова попладне – Едноставен колач со вишни и какао: Лесен, сочен и совршено вкусен (РЕЦЕПТ)

Слободен печат