Поднесени повеќе од 50 амандмани за законот за јавно обвинителство – Слободен печат
ВестиМакедонија

Поднесени повеќе од 50 амандмани за законот за јавно обвинителство

Пратениците поднесоа повеќе од 50 амандмани на предлог законот за јавното обвинителство и законот за советот на обвинители, за кои денеска треба да се расправа на Комисијата за европски прашања. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднела околу 20 амандмани, додека од владејачката СДСМ доставиле 16.

Од ДУИ поднеле 10 амандмани, а три се на Алијанста на Албанците. Претседателот на комисијата, Артан Груби, најави дека ќе свика продолжение на седницата откако ќе се разгледаат амандманите на консултација меѓу пратеничките групи. Претходно пратениците и од власта и од опозицијата едногласно го усвоија дневниот ред на седницата на која треба да се расправа за законите со кои се решава судбината на СЈО.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close