7.9 C
Скопје

Подгответе си превкусни палачинки со јаболка

СОСТОЈКИ:

ЗА ПАЛАЧИНКИТЕ:

– 1 чаша брашно
– 2 лажици шеќер
– 2 лажички пециво
– 1/2 лажичка сол
– 1 чаша млеко
– 1 јајце
– 2 лажици стопен путер
– 1 лажица маслиново масло

ЗА ПРЕЛИВ:
– 2 мали или 1 големо јаболко
– 1 лажичка нишесте
– 1/2 лажичка цимет
– 1/3 чаша јаворов сируп

ПОДГОТОВКА:
Измешајте го брашното со пецивото, шеќерот, солта и циметот. Во друг сад измешајте ги млекото, јајцето и мешајте со вилушка да се соединат. Додека мешате додавајте го растопениот путер и потоа маслото. Додајте ги овие состојки во садот со брашно и мешајте да добиете хомогена смеса. Оставете го накратко да отстои. За тоа време ставете ги јаболката исечкани на коцки во еден сад заедно со другите состојки да се варат додека омекнат јаболката. Тавата подмачкана со масло загрејте ја и ставете од смесата за палачинки. Печете ги од едната страна, па превртете ги од другата. Вадете ги во чинија и работете додека се потроши смесата. На крај сервирајте ги со путер и смесата за прелив.

Прочитајте и...  ФОТО | Сите ја обожававме секси „чуварката на плажа“ во деведесеттите: 30 години подоцна таа се уште изгледа неверојатно добро!

Поврзани вести

Како да препознаете дека некој ве лаже? Внимавајте на говорот на телото

Слободен Печат

ФОТО: Северина и пркоси на зимата во костим за капење

Слободен печат

Пријанка Чопра прозборе за првата средба со нејзиниот сопруг: Искрено, ме шокираше со својата дрскост

Слободен Печат

Александра Радуловиќ, мајката на Милена: „До пред една недела очекувавме сè, освен ваква поддршка“

Слободен печат

Кортни Кардашијан e во врска со тапанарот на „Blink-182“?

Слободен Печат

Моника Белучи и нејзините 4 правила за убавина и здравје во шестата деценија

Слободен печат

Остави Коментар