ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА ХАОС! Доаѓа соларна олуја: Ќе трае три дена, а кога ќе почне задолжително исклучете ги овие уреди да не се расипат (ВИДЕО)

Тридневна магнетна олуја ќе ја погоди нашата планета кон крајот на септември, објави астрономската лабораторија на институтот за физика на Руската академија на науките.

Соларната олуја ќе почне на 27 септември и ќе трае до 29 септември. За време на првите два дена пореметувањето на магнетосферата на Земјата ќе биде посилно (категорија Г2), а третиот ден силината на соларната олуја ќе ослабе, наведува Институтот.

Соларната олуја категорија Г2 ќе влијае на енергетските системи, сателитските уреди и високофреквентните радио бранови. Посебно ќе влијае на ГПС и радио!

Соларните олуи се честа појава во вселената и можат да предизвикаат пречки на електронските уреди за комуникација, како и на сите останати електронски системи. Тие испраќаат големи бранови на електромагнетна енергија на Земјата што влијае на нејзиното магнетно поле.

Прочитајте и...  Изречени 54 казни за паркирање во зеленило на Водно

На Земјата најчесто ја препознаваме како појава наречена Аурора, која се манифестира како промена на небото над Северниот и Јужниот пол, кое го гледаме како молњевито движење на виолетова, сина и зелена боја по ноќното небо.

Прочитај повеќе

Договорени мерките: Засилена контрола, изолациски центри и кризен штаб за превенција од коронавирусот

МИА Агенција

СЗО: Светот треба да се подготви за пандемија на коронавирусот

Слободен печат

Мета: Поднесов пријави против членови на „структурирана ќелија и опасна банда“

МИА Агенција

Харви Вајнстин прогласен за виновен за силување и сексуално вознемирување

МИА Агенција

Напад на талибанците во Авганистан, најмалку шест загинати

МИА Агенција

Здравствените власти во Хрватска тестираат шест примероци за коронавирус

МИА Агенција

Остави Коментар

четири × 1 =

Прочитај повеќе

Во воздушен напад врз пункт за набљудување во Идлиб загинаа 13 турски војници

МИА Агенција

Глобалното ширење на коронавирусот ги стресе светските пазари на капитал

МИА Агенција

Европа трепери од коронавирусот во Италија, Македонија ги засилува граничните контроли

Слободен печат

Грчката авиокомпанија „Ејџиан Ерлајнс” ќе продолжи со редовни летови и кон Италија

Слободен печат

Анадолија: Најмалку 100 транспортни воени авиони на Хафтар му испорачаа речиси 6.200 тони оружје

МИА Агенција

Бектеши: Стратегијата за енергетика до 2040 година целосно ќе го модернизира и трансфомира енергетскиот сектор

МИА Агенција