-1 C
Скопје

Подгответе највкусен зимски сладолед од тиква

Кој рече дека зима не се јаде сладолед? Ние го пробавме овој рецепт и срдечно го препорачуваме.

Уживајте во сите миризби на зимата и во омилениот десерт-сладоледот, но овојпат од тиква. Рецептот се подготвува многу едноставно.

Потребни намирници – една помала тиква (околу 500 грама), 3 банани, малку цимет, куркума, кардамон и мускатно оревче, малку вода.

Подготовка 

Исчистете ја и излупете ја тиквата. Исечкајте ја на коцки и ставете ја да се вари. Варете 15-на минути, и кога ќе биде целосно мека, оставете ја да се излади. Откако ќе биде ладна, ставете ја во замрзнувач. Истотака и исчистените банани ставете ги во замрзнувач. После 3-4 часа, извадете ги и може да го направите сладоледот. Во блендер или во сад за миксер ставете ја тиквата, бананите, зачините и многу малку вода. Кога смесата ќе се соедини, префрлете ја во сад и ставете ја во замрзнувач. Оставете ја во замрзнувачот уште половина час. Сервирајте го сладоледот, наросете врз него цимет (може и малку мед) и уживајте во зимските вкусови и миризби.

Поврзани вести

ФОТО | Кое е новото момче на Цеца: Син на поранешен спортист и политичар, угостител и татко на малолетна ќерка

Слободен печат

ВИДЕО: Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19

Новогодишни бастунчиња

Слободен печат

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ!

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Слободен печат

Ќерката на Трамп беснее на плажа во Мајами, Американците се бесни на неа: „Стави маска на лицето!“

Слободен Печат

Остави Коментар