18 C
Скопје

Подготовки, најави и набавки: Европската Комисија ќе предложи механизми за споделување на анти-ковид вакцините

Бројот на заразените од ковид-19 во земјава се намалува, а по празничниот период се враќа работното време на угостителските објекти засега до 21 часот и продолжуваат активностите за набавка на вакцини. Државава ги очекува најавените вакцини од Србија, а за овој процес се очекува солидарност и од земјите членки на Европската Унија (ЕУ).

Од Европската Комисија (ЕК) вчера најавија дека ќе предложат механизми за споделување на вакцините со земјите надвор од ЕУ.

– Треба да ги поддржиме нашите соседи да ги вакцинираат работниците во првите редови, на Западен Балкан, од Источното Партнерство, во Африка и за тоа Европската комисија предлага механизам за споделување на вакцините или директно или преку Ковакс, изјави вчера претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

Прочитајте и...  Велика Британија најавува амбициозна реформа за полесно издавање работни визи за странски стручњаци

Таа ги прекори и земјите членки на ЕУ затоа што не покажуваат солидарност за вакцините.

– Некои ќе прашаат како да споделиме кога и самите не сме сите вакцинирани. Нив им одговарам дека не е само солидарност во прашање, туку и личниот интерес, порача Фон дер Лајен, истакнувајќи дека во прашање е и кредибилитетот на ЕУ на геополитички план.

Поврзани вести

ФОТО I Навални од затворска ќелија испрати порака дека е добро: „Убива” време во ќелијата правејќи двопек

И.И.

За француското месечно списание ГЕО, Македонија е „непозната земја на Балканот“

Слободен печат

ВИДЕО: Најкрвавиот ден во Мјанмар до сега: Убиени 33 демонстранти, пламени јазици се шират по улиците

И.И.

Се попишуваат иселениците и бездомниците, се бараат уште попишувачи

Весна Тодоровска

Истражување во Турција: Вакцината на „Синовак“ ефикасна 83,5 отсто

Слободен печат

Во Грција до 16 март воведено поголемо ограничување на движењата

Слободен печат

Остави Коментар