Подготовка за претседателска дебата: Како Бајден и Трамп се приближуваат до нивното прво соочување по четири години

Претседателот Џо Бајден започнува интензивен период на приватни подготовки во Кемп Дејвид за она што може да биде најконсеквентната претседателска дебата во последните децении.

Тимот на Бајден очекува агресивни напади врз неговата физичка и ментална сила, неговиот рекорд врз економијата и имиграцијата, па дури и неговото семејство.

Трамп, 78-годишен и секогаш сигурен, ќе остане на кампањата пред да оди на својот имот на Флорида следната недела на дводневни приватни состаноци како дел од неформалниот процес на подготовка.

Сојузниците на екс-претседателот го притискаат да остане фокусиран на неговите владини планови, но очекуваат тој да биде тестиран со посочени прашања за неговиот неуморен фокус на изборната измама, неговата улога во ерозијата на правата за абортус и неговиот невиден легален багаж.

Аналитичарите очекуваат дебатата која ќе се емитува на Си-Ен-Ен да биде полна со можности и со потенцијал за преобликување на претседателската трка.

Никогаш порано во модерната ера не се сретнале двајца претпоставени кандидати на дебатната сцена толку рано во сезоната на општи избори. Никогаш досега двајца претенденти од Белата куќа не се соочиле на толкава возраст, со широко распространети прашања за нивната подготвеност.

Тимот на Трамп го гледа соочувањето како можност да покаже јасен контраст со лидерската способност на Бајден и владејачките досиеја.

Трамп, исто така, има јавни настапи пред дебатата, организирајќи митинг во Филаделфија во сабота и кампања за собирање средства во Њу Орлеанс во понеделник пред да оди на својот имот на Флорида на состаноци.

Таборот на Бајден знае дека Трамп најверојатно ќе се фокусира на неговиот син Хантер, како што тогашниот претседател направи на дебатната сцена пред четири години.

Хантер Бајден неодамна беше осуден за три кривични дела поврзани со набавка на пиштол додека наводно бил зависник од дрога.

Републиканците, исто така, ги критикуваа странските деловни зделки на Хантер Бајден кога Џо Бајден беше потпретседател.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот