Поделба во ЕУ: Макрон или Меркел?

Изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за Европската Унија и НАТО ја подели Европа. Со Макрон посебно не се согласува германската канцеларка Ангела Меркел. Таа смета дека Макрон искористил многу „суров“ речник. Таа порача дека не го дели неговото мислење, пренесе „Б92“.

– Европа сосема сигурно се најде во хаос кој од поодамна трае и тешко е да се процени во која насока ќе продолжи да се движи. Изјавата на Макрон во суштина не е ништо ново, тоа се само нови формулации кои се многу драстични и брутални. Тоа е сега, по интонацијата, подраматично отколку што тој вообичаено зборува – рече за „Спутник“ долгогодишниот дописник на весникот „Политика“ од Германија Мирослав Стојановиќ.

Прочитајте и...  Неочекуван раст на залихите во САД ја „поткопа“ цената на нафтата

Стојановиќ вели дека Меркел и Макрон започнале да имаат различни ставови кога францускиот претседател изјави дека на ЕУ ѝ е потребна радикална реформа.

– Концептот на Макрон е познат уште од неговиот фамозен говор на Сорбона, кога рече дека ЕУ повеќе не може да има некоја внатрешна кохезија со постоечките механизми и во композиција со 28, одсносно 27 членки, и дека на ЕУ ѝ е потребна радикална реформа – анализира Стојановиќ.

„Тој тандем претходно секогаш отвараше нова страница во тој најголем поствоен проект – Европската Унија. Меѓутоа, тандемот одамна не фукнционира добро“, објаснува Мирослав Стојановиќ.

Дописникот на „Политика“ исто така смета дека Макрон сака да се постави како лидер на Унијата, на некој начин, да ја преземе лидерската палка од Ангела Меркел.

Прочитајте и...  Британска компанија која развива вакцина: Можеби ќе треба намерно да заразиме некои луѓе со ковид-19

– Засега освен оние кои ги застапуваат Меркел и Макрон, во Европа не постои трет концепт за консолидација на Европската Унија, ниту пак личност која би можела да ја наметне како тема, а не па да ја реализира – вели Стојановиќ.

Прочитај повеќе

Поднесена кривична пријава против разрешениот реис Сулејман Реџепи

Слободен печат

Мрачна прогноза на СЗО: Коронавирусот стигнува повторно на есен

Слободен печат

Димитров ја поздрави лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда

Слободен печат

САД распишаа награда од три милиони долари за апсење на пропагандистот на ИД

МИА Агенција

Голема потрага по нацистичко богатство: Во Полска скриено злато вредно 1,25 милијарди фунти

Слободен печат

Осуденикот Нинџа ја шокираше јавноста- ослабе до непрепознатливост (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицијата го приведе на испрашување премиерот на Федерацијата БиХ

Слободен печат

Во Велика Британија нови 377 смртни случаи од ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

И Бил Клинтон го посетувал „Островот на оргиите“: Поранешен соработник на Епстајн тврди дека познати личности доаѓале

Слободен печат

Судир на мигранти во БиХ, двајца убиени, повеќе повредени

Слободен печат

Муцунски: За одредување датум за избори потребен е целосен консензус

Слободен печат

ЕП истражување: Жителите на пет земји најмногу пријавиле финансиски проблеми за време на пандемијата

МИА Агенција