Поддржувачи на Гуаидо ја окупираа венецуелската амбасада во Бразил

Група поддржувачи на лидерот на опозицијата во Венецуела Хуан Гуаидо денеска ја окупираа зградата на Амбасадата на Венецуела во Бразилија, главниот град на Бразил.

Неименуван функционер од администрацијата на венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави дека група од околу 20 лица насилно ја нападнале упаднале во Амбасадата.

Од друга страна, претставник на Венецуела во Бразил, назначен од Гуаидо изјави дека вработените во амбасадата ја отвориле портата и ги пуштиле приврзаниците на опозициските водачи да влезат.

Бразил и повеќе од 50 други земји го признаваат Гуаидо за легитимен претседател на Венецуела.

Прочитајте и...  Јанушев: Промоција и поддршка на македонските компании за настап на странски пазари

Прочитај повеќе

Царовска: Кондово ја добива првата детска градинка

Слободен печат

Во Солун принудно слетал авион по пожар во пилотската кабина

МИА Агенција

СЗО: Првите резултати за лек против Ковид-19 за две недели

Слободен печат

Јанушев: Промоција и поддршка на македонските компании за настап на странски пазари

Слободен печат

Лукаревска: Со бокс во лице на жена не се “исправа” држава

Слободен печат

Дојче Веле: Западен Балкан има големи очекувања од Берлин, кои ни теоретски не можат да се исполнат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Петар Богојески: Доста ни е од импровизации со кои живееме веќе 30 години

Слободен печат

Шахпаска: Продолжуваме да ја градиме нашата земја по европски пример, современа инфраструктура за современа држава

Слободен печат

Невремето си го направи своето: Чаирчани ловеа риби на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Безос го урна и сопствениот рекорд: Светската економија се урива, а најбогатиот уште побогат

Слободен печат

Интервју со психолог Штерјовска: Коронавирусот ја изеде „старата реалност“, „новото нормално“ зависи од нас

Весна Тодоровска

Испрани се Македонијо!

Слободен печат