Поддршката од партијата клучна за опстанокот на Нетнјаху на власта

Израелскиот премиер Бемнјамин Нетанјаху се соочува со барања за поднесување оставка по последниот објавен корупциски скандал.

Тој веќе кажа дека нема да поднесе оставка откако вчера против него беше покренато обвинение за примање поткуп, измама и кршење на довербата, пренесоа британските медиуми.

Седумдесетгодишниот лидер на десничарската партија Ликуд ги негира сите кривични дела што му се ставаат на товар и обвинението го оценува како „обид за државен удар”.

Неговиот главен политички ривал, лидерот на коалицијата „Сино и бело”, Бени Ганц, преку соопштение го повика веднаш да си поднесе оставка.

Според израелскиот закон, премиерот нема обврска да поднсеува оставка, но бидејќи Израел брзо оди кон оддржување трети избори за помалку од една година, Нетанјаху може да се најде во многу тешка позиција.

Прочитајте и...  Топлес протест против Макрон (ФОТО)

Поддршката на неговите колеги од партијата ќе биде клучна за опстанокот на Нетнјаху на власта, наведуваат британските медиуми.

Оделни министри од неговата влада издадоа соопштение во која ја дадоа својата поддршка, а министерот за правда Амир Охана дури изјави дека е горд што пратениците на Ликуд застанаа зад својот лидер, додавајќи – „освен двајца”.

Ултранационалистичкиот партнер на Нетанјаху во Владата, министерот за транспорт  Безалел Смотрич, исто така, изрази поддршка за премиерот. Тој на Твитер напиша дека планираните улични протести во знак на поддршка на премиерот имаат за цел да ги спречат „грабливите, насилните и опасните правосудни диктатори”.

По синоќешното телевизиско обраќање до нацијата Нетанјаху денеска на Твитер постави срце и израелското знаме и под тоа напиша „Ви благодарам за вашата подршка и љубов, Шабар Шалом”.

Прочитајте и...  Евакуација на 1,3 милиони луѓе поради обилни дождови во Јапонија

Прочитај повеќе

Спасовски: Ние се грижиме за потребите на луѓето, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не се опција

Слободен печат

Не сте ги гледале досега? Не чекајте повеќе! – 10-те најдобри филмови за првата половина од 2020 година (ВИДЕО)

Слободен печат

Најубавите цитати од Марк Твен кои веднаш ќе ви го подобрат расположението: Подобро е да молчиш и да те сметаат за будала, отколку да прозбориш и така да го отстраниш секој сомнеж

Слободен Печат

Бензема би можел да заврши зад решетки!?

Слободен печат

Касами: Различни партии се соединивме за иднината на европска Македонија

Слободен печат

Едноставен рецепт: Направете си сами сок од праски

Теодора Циклевска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Раста во раце ја држи ќерка му (2), а позади него се гледа џоинтот? (ФОТО)

Васко Спасоски

Австрија дозволи сексуални услуги, но препорача ограничен физички контакт

Слободен печат

Две познати српски пејачки позитивни на коронавирус! (ФОТО)

Васко Спасоски

Марјана сакаше да ги рекламира заштитните маски за лице, но сите гледаат во нешто друго!(ФОТО)

Васко Спасоски

Царовска: Преку јакнење на најранливите и вложување во нив, ги активираме на пазарот на трудот

Слободен печат

Нетанјаху: Ги продолжуваме разговорите за припојување на делови од Западниот Брег

Слободен печат