Поддршка за Македонија, осуда за Франција во Европскиот парламент

Македонија вечерва доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со Европската Унија, јави „ДВ“.

Ветото на Франција на Самитот на ЕУ претходната недела, во Европскиот парламент предизвика повеќе пратеници остро да го критикуваат и побараа итна промена на одлуката. Францускиот претседател, Емануел Макрон, сепак имаше и сојузници во ЕП кои ја поддржаа неговата одлука.

Финската шефица на дипломатијата, Тути Тупураинен, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ, рече дека е длабоко разочарана што немаше согласност за проширување во Европскиот совет.

– Ова е назадување за улогата на ЕУ на Западниот Балкан и за проширувањето како стратешка инвестиција во мирот и стабилноста. Подготвени сме повторно да се вратиме на прашањето. Многу е важно двете земји да продолжат со реформи, затоа што истото ги очекуваат и граѓаните – рече финската министерка за надворешни работи.

Прочитајте и...  Кина со остра реакција до САД по најавите за санкции

Еврокомесарот за проширување. Јоханес Хан, ја повтори критиката дека лидерите на ЕУ не успеале да си го исполнат ветувањето.

Осуда на одлуката на Европскиот совет пристигна од бугарскиот европратеник Андреј Ковачев од групата на Европската народна партија.

– Тоа испраќа ужасен геополитички сигнал кој е спротивен на интересите на ЕУ. Не можеме да чекаме до самитот во Загреб, мораме веднаш да реагираме – рече Ковачев.

Тој сепак го искористи моментот да се пожали на бавната имплементација на Договорот за добрососедство со Бугарија.

И грчката европратеничка Марија Спираки од владејачката Нова демократија изрази поддршка за европската перспектива на Македонија и Албанија, потенцирајќи го Преспанскиот договор како позитивен пример.

За социјалдемократката Кати Пири одлуката на Самитот во Загреб ќе биде предоцна. За голема политичка храброст го зема за пример Преспанскиот договор.

Прочитајте и...  Зибери: Убедлива победа на ДУИ во многу места

– Но токму таа храброст ја немаа европските лидери, поточно Макрон, не покажа лидерство и политичка храброст. Овој неуспех го нарушува имиџот на ЕУ на Западниот Балкан – рече Пири

Европратеникот на Зелените, Рајнхард Бутикофер, на Макрон му порача да ја исправи грешката.

– Господине Макрон вие сте изолирани, но Европскиот парламент сака да изгради мост кон вас. Треба да знаете дека ќе помогнеме во реформата на преговарачкиот процес, но ве молам исправете ја грешката која ја направивте да ги оставите Северна Македонија и Албанија надвор, додека се реформираме внатре – рече Бутикофер.

Прочитај повеќе

„Сименс“ најави: Околу 140 илјади работници ќе работат од дома

Слободен печат

Спасовски: ДИК е должна да излезе на пресконференција и да ги соопшти конечните резултати

Слободен печат

Апасиев: Левица е оштетена за околу 10 илјади гласа, украдени ни се тројца пратеници

Слободен печат

Борисов: Владата мора да опстане поради борбата против Ковид-19

Слободен печат

Хоџа: Го удвоивме бројот на мандати, во Собрание ќе имаме четири пратеници

Слободен печат

Технолошки гигант планира да инвестира 10 милијарди долари во Индија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Грк со секира масакрирал три лица во даночна служба во Козани

МИА Агенција

Поради голем пожар во близина на Атина, евакуирани населби и детски камп

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Пресконференција на претседателот на Владата Оливер Спасовски

Слободен печат

Во Гостивар се запали возило со изборен материјал

Слободен печат

Пленковиќ од Милановиќ доби мандат за формирање нова влада на Хрватска

Слободен печат

СДСМ: Мицкоски е изгубен во сопствените заблуди, па заборавил и да брои

Слободен печат