Податок според кој Ѓоковиќ може да биде најдобриот на сите времиња! (ФОТО)

Од 1973 година, кога ќе се избројат најдобрите недели по 30. роденден, рекордер е Рафаел Надал со 68 недели, втор е Новак Ѓоковиќ кој има 55..

Разбиен е „митот“ за доминацијата на швајцаскиот ас Рожер Федерер во доцните тениски години…

Новак Ѓоковиќ во понеделникот влезе во врвот на АТП-листата во 278. недела, чекор поблиску до рекордот кога станува збор за бројот на недели на тронот, а вториот податок е далеку поинтересен.

Имено, од 1973 година, кога ќе се избројат најдобрите недели по 30. роденден, рекордер е Рафаел Надал со 68 недели, Новак Ѓоковиќ има 55, а Рожер Федерер има само 25 недели првото место на АТП-листата!

Многумина во светот му се восхитуваат на Федерер за долговечноста во тенисот, со оглед дека тој доминира и победува на 39 години, реалноста е дека поминал само половина година од својот 30. роденден како број еден.

Прочитајте и...  Бил Гејт пред два месеци го предупредил Рафа Надал за коронавирусот

На српскиот тенисер му претстои задача да го престигне Рафаел Надал, а под Ноле е Андре Агаси со 33 недели.

После Федерер на листата е Иван Лендл со 23 недели, Џими Конорс има 17 години, Енди Мареј 14, а Џон Њукомб осум недели.

Колку е одлучен Новак да ја зацврсти доминацијата и биде најдобриот на сите времиња, сведува и фактот што неодамна го промени планот и го врати Монте Карло во календарот, во желбата дека може да му парира на „кралот на земјата“, Рафаел Надал.

Прочитај повеќе

Игра за 100 евра, а сега го купи својот клуб и го спаси од банкрот!

Слободен печат

Што се случува кога навивач на Интер ќе се погледне во огледало? (ВИДЕО)

Слободен печат

Клубовите се договорија: Премиер лигата нема да продолжи во мај!

Слободен печат

Француски лекар: Не требаше да се одигра натпреварот Лион-Јуве! (ВИДЕО)

Слободен печат

ХИТ ВИДЕО: На мачката и даде име по голманот на Јувентус и ја научи да брани (ВИДЕО)

Слободен печат

Бил Гејт пред два месеци го предупредил Рафа Надал за коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Светски рекордер уапсен бидејќи не го почитувал полицискиот час

Слободен печат

Грбиќ: Ние луѓето сме вирус на планетата

Слободен печат

Тевез ги нападна фудбалерите: Лицемери, излезете на улица

Слободен печат

Драма во Белгија: Авиониот на Меси приземјен поради дефект

Слободен печат

Ванда Нара донесе одлука во името на Икарди и го шокира Интер

Слободен печат

Порака од УЕФА: Нема настап во Евро куповите ако не се завршат националните првенства

Слободен печат