13 C
Скопје

„Подај рака – донирај за твојот сосед” – хуманитарна акција во општина Карпош

Од понеделник, 12 април, до петок, 16 април, сите граѓани на општина Карпош ќе имаат можност да донираат прехранбени продукти и средства за хигиена, за домаќинствата во социјален ризик. Производите можат да се донираат во просториите на урбаните заедници (УЗ), од 8.00 часот до 15.00 часот.

Локациите и контактите од УЗ можат да се најдат на https://bit.ly/39Q1oA2.

Станува збор за хуманитарната акција „Подај рака – донирај за твојот сосед”, која општина Карпош ја спроведува во пресрет на Велигденските празници. Основната цел е да се помогне на социјално – загрозените граѓани и домаќинства.

– Веќе втора година живееме во ек на светска пандемија од ковид-19. Во овие моменти, вредностите како хуманост, солидарност и емпатија треба да бидат уште поизразени, а поддршката за најсиромашните уште поголема. Од таа причина, ги повикуваме сите жители на Карпош да ја покажат својата хуманост и да донираат трајни прехранбени продукти/средства за хигиена во урбаните заедници, наведува Општината и додава дека во акцијата ќе се вклучи и општинската администрација.

Прочитајте и...  Навални е многу слаб, адвокатите бараат тој да биде пренесен во цивилна болница

При спроведување на донацијата, задолжително да се спроведуваат мерките за заштита од ковид-19 (да се носи маска, да се држи дистанца и да не се задржуваат подолг временски период во просториите на УЗ).

Поврзани вести

Ивановска: Уставните судии се должни да ги почитуваат членовите од законот кои се однесуваат на судирот на интереси

Слободен печат

Навални е многу слаб, адвокатите бараат тој да биде пренесен во цивилна болница

Слободен печат

Богоевски: Прашањето со легализација на марихуаната се сведува на политичка борба помеѓу премиерот Заев и ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Фрчат кривични пријави за дело со кое се овозможи плата за илјадници граѓани

Возраста поважна од здравствената состојба – Хронично болните и лицата со ретки болести на опашката од редот за вакцинација

Слободен печат

Албанија: Комитетот на експерти објави дека заразените и лицата со симптоми нема да гласаат

Слободен печат

Остави Коментар