5 C
Скопје

Под мотото „Трчаме и рецитираме“: Трка на поезијата на 23 мај во Струга

Под слоганот „Трчаме рецитираме” на 23 мај во Струга ќе се одржи „Трка на поезијата”, во организација на здружението „Спортски мостови” од Струга. Целта на настанот, како што соопшти организаторот, е да се подигне свеста на луѓето за важноста на физичката активност, како и промоција на спортот и трчањето.

– Преку трката на поезијата, од пет и од 10 километри, Струга ќе биде домаќин на голем број успешни спортисти и атлетичари, спортски работници, како од нашата земја, така и од другите држави. Слоганот „Трчаме рецитираме” дава многу убава релација на спортот и она што е препознатливо за овој град, а тоа е поезијата, посочија од здружението „Спортски мостови”.

Трката од 5 километри ќе биде од рекреативен, а од 10 километри од натпреварувачки карактер. Предвидена е и детска трка од еден километар.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денес?

Здружението информира дека во зависност од состојбата со пандемијата од Ковид 19, дополнително ќе објави подетални имформации околу целиот настан.

Поврзани вести

Собир на руската опозиција на годишнината од убиството на Борис Немцов

Слободен печат

Влада: Нула толеранција за насилство врз новинарите – санкции и казни за насилниците

Слободен печат

САД: 1,9 трилиони за економијата погодена од пандемијата

Слободен печат

ВИДЕО | Една е мајка: Жена во Турција ги фрли четирите деца низ прозорец за да ги спаси од пожар

Слободен печат

ВО ЖИВО: Османи и Симовски на средба за пописот

Слободен печат

ВО ЖИВО: Изјава на министерот Филипче

Слободен печат

Остави Коментар