33.8 C
Скопје

Под истрага за поткуп инспектор за екологија, место да лови загадувачи во Македонски Брод, барал мито во Кичево

Инспектор од Државниот инспекторат за животна средина е приведен под сомнение дека земал поткуп од 200 евра со цел да се избегне затворање на склад за хаварисани возила што не работел во согласност со прописите. Тој на 22 април годинава, според планот за инспекциски надзори, требало да биде во Македонски Брод, но самоиницијативно отишол во Кичево, откако добил патен налог само за Македонски Брод. За среќа, сопственикот на складот не подлегнал на искушението да плати за молчење, туку се охрабрил да го пријави случајот во полиција. Обележаните пари кај инспекторот се основ за сомневање, а инспекторот А.Р. е под истрага.

Директорката на Инспекторатот за животна средина, Ана Петровска на вчерашната прес-конферениција го осуди обидот на инспекторите за земање поткуп во замена за амнестија на загадувачите и ги повика граѓаните да пријавуваат поткуп бидејќи тоа ќе помогне во зголемена казнивост на загадувачите.

– Граѓанските здруженија за заштита на животна средина укажувале дека инспектори ги прикриваат загадувачите за да добијат поткуп. Таа спрега е погубна за животната средина бидејќи корупцијата зајакнува, а загадувањето се зголемува на штета на здравјето, вели директорката на Инспекторатот, а случајот со уапсениот инспектор во Кичево е уште еден пример за злоупотреба на службени овластувања на штета на животната средина.

Петровска најави дека вакви истраги ќе се водат за секој инспектор за кого има сомневање дека е во спрега со загадувачите.

Поврзани вести

Колев за БГНЕС: МИА и МРТ користат говор на омраза насочена кон Бугарија

Андреја Ристески

Пукотница во Нови Сад: Ранет е маж, напаѓачот е уапсен

Слободен Печат

„Политико“: На сите им е преку глава од ставот на Бугарија, губи пријатели со голема брзина и го дестабилизира Западен Балкан

Слободен печат

Андов за Слободен печат: Промена на химната е предизборен маркетинг, и тоа не е приоритет

Дестан Јонузи

Пендаровски-Мими Кодели: Македонија и Албанија заслужуваат да ги започнат преговорите со ЕУ бидејќи тоа ќе се одрази позитивно врз целиот регион

Слободен печат

Гир: Сите сакаме отворање на преговорите што е можно побрзо, но мора да останеме со чисти глави

Слободен печат

Остави Коментар