ПОЦ минатата недела санкционирале 259 возачи

ЈП Паркинзи на Општина Центар (ПОЦ) во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје во текот на изминатата недела санкционираа 259 непрописно паркирани возила коишто го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот.

– Во периодот од 19 до 25. август, со помош на специјалните возила „пајак” на ЈП ПОЦ отстранети се 133 непрописно паркирани возила, од кои две несовесно паркирани возила на места наменети за лица со посебни потреби, а со поставување на механичко средство „блокатор” санкционирани се 126 возила кои биле затекнати во резидентни зони, а не биле корисници-резиденти на секторот во коишто биле паркирани, соопшти ПОЦ.

Оттаму апелираат до граѓаните да ги почитуваат правилата и прописите и да ги оставаат своите возила само на пропишаните места за да им се овозможи на пешаците и велосипедистите нормално движење по тротоарите и велосипедските патеки, а на возилата безбедно движење по улиците

Прочитајте и...  Бројот на заразени во Грција расте: Нови 75 случаи на коронавирус, починаа две лица

Прочитај повеќе

Дваесет и шести ден од антивладините протести во Бугарија

Слободен печат

Струјата ги запали социјалните мрежи

Уништени канделабри во скопски Аеродром (ФОТО)

Слободен печат

Уште тројца млади на возраст од 19 и 22 години заболени од Ковид-19 во Кавадарци

Слободен печат

Евакуирани жителите од околината на Мадрид поради пожар

Слободен печат

Мал авион падна врз зграда во село во близина на грчкиот град Серес

Миа Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Протест во Белград, демонстрантите фрлаа со јајца и домати врз српскиот Парламент

Слободен печат

Заборавете на доларот, купувајте злато: Цената на скапоцениот метал ќе руши рекорди до крајот на годината

Слободен печат

Џафери ја напушта Инфективна, ќе ја води конститутивната седница

Слободен печат

МЗ: Вирусот најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките за заштита од сите е клучно за нивна заштита

Слободен печат

Полн автобус од Охрид за Скопје: Сите патници се вознемирени и сакаме да се преземат мерки!

Слободен печат

Регистрирани 359 прекршоци за неносење маски

Слободен печат