Почнува пресудниот состанок: Денеска ќе преговараат САД и Кина - Слободен печат

Почнува пресудниот состанок: Денеска ќе преговараат САД и Кина

Високите трговски преговарачи на САД и Кина би требало денеска да се сретнат првпат уште од крајот на јули, за да се обидат да најдат излез од 15-месечната трговска војна.

Сепак, нови тензии меѓу двете најголеми светски економии ги намалуваат шансите за напредок во преговорите.

Кинескиот потпретседател на владата Лју Хе, американскиот трговски претставник Роберт Лајтизер и министерот за финансии Стивен Менучил, ќе се обидат да ја намалат разликата во ставовите меѓу двете земји, за да се избегне планираното зголемување на тарифите на кинеската роба вредна 250 милијарди долари, пишува Ројтерс.

Меѓутоа, атмосферата за преговорите се влоши со одлуката на Министерството за трговија на САД во понеделникот на својата црна листа да стави 28 кинески агенции за јавна безбедност и технолошки и надзорни компании, повикувајќи се на кршењето на човековите права на муслиманските малцинства во кинеската провинција Синџијанг.

Сепак, тронка надеж дека ќе дојде до смирување на тензиите влева извештајот на „Њујорк Тајмс“, кој се однесува на тоа дека администрацијата на Трамп наскоро ќе им издаде дозволи на некои американски компании за продажба на производи кои не се од „чувствителна природа“, а кои се од кинескиот произведувач на технолошка опрема Хуавеј.

Прочитај повеќе

Демонстрации во Јордан против увозот на гас од Израел (ВИДЕО)

Слободен Печат

Уапсени две лица што се обиделе да продадат 12 милијарди лозинки

Слободен печат

Тактиката на Макрон за „исцрпување“ на демонстрантите дава резултати?

Слободен печат

Се појави нов мистериозен вирус – американските власти ги прегледуваат патниците од Кина на аеродромите

Слободен Печат

Секојдневните потреби го натерале прачовекот добро да го запознае морското дно

Слободен печат

Харадинај оди во Хаг

Слободен Печат

Остави Коментар

four + fourteen =

Прочитај повеќе

Курти сѐ уште е оптимист дека ќе има договор за формирање влада на Косово

Слободен печат

Бразил: Сменет министерот кој во говор го цитираше Јозеф Гебелс

Слободен печат

Поголема група мигранти од Средна Америка се движат кон САД

Слободен Печат

Ирански генерал доби санкции од САД

Слободен Печат

Ликвидација во Белград: Застрелан маж додека со сопругата го чекал детето пред училиште

Слободен печат

Словенија повлече шест и пол тони унгарско мисиркино месо поради птичји грип

Слободен Печат