Почнува Генералното собрание на ОН, дебатата од вторник

Во седиштето на Обединетите Нации во Њујорк денеска почнува 74.седница на Генералното собрание, а дебатата ќе почне на 24 септември.

Во текот на генералната дебата, која ќе трае до 30 септември, ќе зборуваат светските лидери.

Традиционално, прво се обраќаат претседателите на Бразил и САД.

Генералната дебата во рамки на Генералното собрание на ОН е можност светските лидери да се соберат во седиштето на ОН и да разговараат за светски теми.

Како што е најавено на веб-страницата на ОН, на дебатата ќе се обратат претставници на сите 193 земји членки на ОН, како и на три земји набљудувачи. Има вкупно 196 говорници, од кои 27 жени.

На седницата ќе учествуваат 126 шефови на држави или влади.

Прочитајте и...  Во Србија 345 новозаразени со коронавирусот, починаa 12 лица

Во досегашните обраќања, најдолгиот говор траеше 48 минути, а најкраткиот пет минути.

Прочитај повеќе

Потврдени 199 случаи со Ковид-19 во последните 24 часа, починаа 8 лица

Слободен печат

Потпишана Декларација за млади, образование и иднината од страна на Универзитетските собранија и политичките партии

Слободен печат

Партија на Македонците во Србија со поддршка за коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ

Слободен печат

Лукаревска: Ги обезбедуваме работните места, им помагаме на компаниите и на вработените

Слободен печат

Најголем дневен пораст на бројот на новозаразени во БиХ

Слободен печат

Харвард возвраќа со тужба против одлуката на Трамп, со која се забранува престој на странски студенти во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мисајловски: Во Кучевишка Бара и Бел Камен ќе изградиме целосна подземна инфраструктура и нов асфалт (ВИДЕО)

Слободен печат

Богојески: Македонски концепт се залага за 6 часовен работен ден за работниците во Македонија

Слободен печат

Американските маринци масовно се разболуваат од корона, Армијата молчи

Слободен печат

Во Србија 345 новозаразени со коронавирусот, починаa 12 лица

Слободен печат

Спасовски: Никаква обнова нема, само Груевски е обновен во Мицкоски

Слободен печат

Пендаровски: Сребреница е сеќавање на опасниот вирус на нетрпеливоста кон различните (ВИДЕО)

Слободен печат