Почнува Генералното собрание на ОН, дебатата од вторник – Слободен печат
ВестиПланета

Почнува Генералното собрание на ОН, дебатата од вторник

Генералната дебата во рамки на Генералното собрание на ОН е можност светските лидери да се соберат во седиштето на ОН и да разговараат за светски теми.

Во седиштето на Обединетите Нации во Њујорк денеска почнува 74.седница на Генералното собрание, а дебатата ќе почне на 24 септември.

Во текот на генералната дебата, која ќе трае до 30 септември, ќе зборуваат светските лидери.

Традиционално, прво се обраќаат претседателите на Бразил и САД.

Генералната дебата во рамки на Генералното собрание на ОН е можност светските лидери да се соберат во седиштето на ОН и да разговараат за светски теми.

Како што е најавено на веб-страницата на ОН, на дебатата ќе се обратат претставници на сите 193 земји членки на ОН, како и на три земји набљудувачи. Има вкупно 196 говорници, од кои 27 жени.

На седницата ќе учествуваат 126 шефови на држави или влади.

Во досегашните обраќања, најдолгиот говор траеше 48 минути, а најкраткиот пет минути.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close