6 C
Скопје

Почнува акција за чистење во Лисиче, Ново Лисиче и Реонски центар

Општина Аеродром денеска почнува со акција за чистење на реоните во населбата Лисиче, Ново Лисиче, Реонски центар и булеварот „Февруарски поход“.

– Во акцијата ќе биде опфатено чистење на комуналниот отпад од јавните површини, метење, стругање и собирање лисја и гранки од плочниците, патеките, паркинзите и парковите, како и расчистување на дивите депонии – информираат од Аеродром.

Општината ќе ја вклучи целата расположлива механизација во спроведување на акцијата: 50 работници, девет рачни машини за чистење и дезинфекција на јавни површини, две возила за метење, два камиона, три ѓубретарки и механизација за чистење депонии. Во акцијата ќе бидат вклучени и новите машини за чистење во рамките на новата реорганизација на комуналната служба, како и новиот оперативен план за чистење на Општината.

Прочитајте и...  Порталот „Слободен печат“ од денеска на пет регионални јазици

Од Аеродром информираат дека акциите за чистење ќе продолжат и во наредниот период.

Поврзани вести

„Њујорк Тајмс”: Бајден нема да го смени директорот на ФБИ, Кристофер Вреј

И.И.

Кузеска: Трагично и срамно е Мицкоски да го цитира Славко Јаневски, кога ВМРО-ДПМНЕ го лустрираше

Слободен печат

Џонсон би можел да се согласи да се вакцинира пред камери

И.И.

Отстранет дефектот поради кој жителите на Ново Лисиче и Аеродром останаа без парно греење

Слободен печат

Шахпаска: Во Скопскиот регион регистрирани 283 жртви на семејно насилство

Слободен печат

Министерски состанок на Агендата на Западен Балкан за образование, обука, истражување и иновации

Слободен печат

Остави Коментар