Почнаа воените вежби на Украина и САД, два дена по вежбите на Русија и Белорусија

Руските и белоруските армии во вторникот започнаа вежби во регионот Брест во близина на белоруската граница со Полска.

Украина и САД започнаа заеднички воени вежби денеска, два дена откако Русија започна заеднички воени вежби со соседна Белорусија.

Американската амбасада во Киев објави дека околу 4.000 војници од 10 земји ќе учествуваат во вежбата Рапид Трајдент, што се одржува во близина на Јаворив во западна Украина. Вежбите ги води американската војска.

Руските и белоруските армии во вторникот започнаа вежби во регионот Брест во близина на белоруската граница со Полска.

Почнаа воените вежби на Украина и САД, 17 September 2020/ Фото: EPA-EFE/MARKIIAN LYSEIKO

Руското Министерство за одбрана објави дека целта на вежбите е контратероризам и дека тие не се насочени против други земји.

Вежбите ќе траат до 25 септември, објави Интерфакс.

Прочитајте и...  Демократски сојуз: Да не се брза со патокази, Борисов кажа сè

Поврзани вести

Инцидент во тетовско: Момче од Челопек пукал со автоматска пушка по расправија со сосед, при претресот му нашле и дрога

Слободен печат

ВИДЕО | Стефоска: Кога културното добро е во опасност мора да се мобилизираат сите ресурси во државата

Слободен печат

„Последната шајка во ковчегот на овој проект“: САД воведуваат санкции против „Северен тек 2“

Слободен печат

„Нови лист”: Случувањата околу Северна Македонија во изминатите 30 години се огледало на реалноста во ЕУ

Слободен печат

ФОТО: Целосно променет извештајот за убиството на Фахризадех, новите детали ќе ве шокираат

Слободен печат

ВИДЕО | Адамчевски: Бајден ќе изврши притисок врз Борисов и Радев за европска интеграција на Македонија

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian