Почнаа препукувањата на релација Дрим тим – Србија

Како се приближува стартот на Светското првенство во Кина така се зголемува еуфоријата но и нервозата кај репрезентациите. Главен фаворит за освојување на златниот медал од селекцијата на САД иако ќе настапи без најмалку десетина големи ѕвезди, а еден од фаворитите кои ќе се обидат да им го земат скалпот на ослабените Американци е и Србија.

Селекторот на Србија, Александар Ѓорѓевиќ за прв пат во последните неколку години го има најсилниот состав по што се зголеми оптимизмот за највисок пласман, па дури и се „пошегува“, тој им се закани на кошаркарите на САД со зборовите „Бог нека им е напомош на Американците доколку се сретнеме“.
Одговорот од селекторот на САД, Грег Попович, кој и самиот има српско потекло, дојде експресно.

Прочитајте и...  У19: Се крои националниот состав пред настапот на ЕП 2022

– Мора да го прашате Саша Ѓорѓевиќ. Не ме интересира што зборуваат другите. Ѓорѓевиќ е одличен тренер и голем натпреварувач, беше херој во Европа како играч. Тие имаат фантастичен тим и во тоа нема сомнежи. Луѓето ќе продолжат да зборуваат, но од мене нема да добијат одговор – изјави Попович.

Прочитај повеќе

Вардар и Еурофарм Пелистер убедливи пред финалната битка за трофејот!

Слободен печат

„Ауфидерзен“ Барса: Гол-машината Баерн броеше до ОСУМ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Покетино, Куман и Чави меѓу кандидатите за тренер на Барса!

Слободен печат

У19: Се крои националниот состав пред настапот на ЕП 2022

Слободен печат

Непосредно пред дуелот со Баерн: Умтити позитивен на коронавирус!

Слободен печат

Јан Вертонген ја освежи одбраната на Бенфика (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Металург преку Струга си обезбеди место во „малото“ финале!

Слободен печат

Танушев му донесе бод на Пелистер против Силекс

Слободен печат

Плата од шест милиони евра, Ибрахимовиќ останува во Милан

Слободен печат

Обложувач погоди 12 парови и го чекаше уште Атлетико за голема добивка! (ФОТО)

Слободен печат

Евролига: Антиќ во тимот на деценијата на Олимпијакос! (ВИДЕО)

Слободен печат

Одлична партија на Митревски од 15 одбрани против Адемар Леон

Слободен печат