Почна училишната година и во Романија

 Во Романија денеска почна новата училишна година, а околу 2,8 ученици ќе ја следат наставата во посебни услови поради пандемијата со новиот коронавирус.

Дел од учениците наставата ќе ја следат од дома, други по хибриден систем, а трети ќе одат во училиште.

Романската министерка за образование Моника Анисије изјави дека согласно епидемиолошката ситуација, 12.423 училишта ќе работат по така нареченото зелено сценарио, 4.915 по жолто, а 263 училишта во согласност со црвено сценарио.

Зеленото сценарио значи присуство на децата во градинките и во училиштата со почитување на превентивните мерки. Додека според жолтото сценарио децата ќе присуствуваат во градинките и училиштата секоја втора недела, а црвеното сценарио е следење настава од дома. 

Прочитајте и...  Заев открива - Добрососедството со Бугарија ќе ни биде законска обврска!

Поврзани вести

Лисица ги изненади скопјани 

Илинка Иљоска

Затвореник измачувал и убил педофил, сакал и да го изеде. Пред судијата рекол дека убаво си поминал

И.И.

Лисиче и Аеродом се гасна комора, се жалат граѓаните на социјалните мрежи

Илинка Иљоска

Расфрлени кондоми и 80 луѓе без маски: Полицајци упаднаа на забава во Њујорк, сфатија дека прекинале оргии

Слободен печат

ВИДЕО: Австралија во шок откако тинејџер беше онесвестен од обезбедување бидејќи не носел маска

СП.

Правеле хрватски пасоши за криминалци од Србија и Црна Гора, уапсени 11 лица

И.И.

Остави Коментар