Почна нова „тура“ отпор под хаштагот „Сега кажувам“

Припадничките на женскиот пол повторно јасно и гласно говорат за искуствата поврзани со сексуално вознемирување, свое или на своите пријателки, роднини, блиски. Од денес, тие повторно почнаа да ја плетат мрежата на меѓусебно поврзување, сплотени преку своите животни исповеди на непријатни и вознемирувачки искуства од сексуална природа, кои ги доживеале на улица, во јавен превоз, влез на зграда, лифт, такси…,Овие делчиња животни приказни се споделуваат на Фејсбук, под хаштагот #СегаКажувам.

-Идејата на оваа иницијатива не е само да се споделат овие искуства, туку да се покаже колку тоа влијае врз слободата на нашето движење низ јавните простори, начинот на кој ги користиме и колку ги користиме тие јавни простори. На пример, дали претрчуваме или се движиме спокојно, дали одиме пешки на куси релации или трошиме пари за такси, дали се преправаме дека зборуваме на телефон кога се чувствуваме загрозени, избегнуваме некои локации, внимаваме како се облекуваме, носиме средства за евентуална самоодбрана и слично, велат од феминистичката платформа „Медуза“.

Прочитајте и...  Пингвини од зоолошка прошетаа во празен музеј, но никој не очекуваше дека ќе реагирааат вака (ФОТО+ВИДЕО)

Меѓу првите кои се придружија на новата „акција“ #СегаКажувам се и планинарката Илина Арсова, писателката Румена Бужаровска и новинарката Ана Јовковска.

„ Лето 2019. Наплатна станица НП Галичица. Вработениот, кој себеси се нарекува „ренџер“, со цигара во устата приоѓа:
– Кј си ма? Каде вака?
– Одиме да качуваме на карпите.
– Која ти е оваа?
– Пријателка, – велам, сѐ уште културна кон овој дрзок и непрофесионален човек.
Тој, лицето на Националниот парк, го фрла отпушокот на улица и ми вели:
– Аууу што би ви правел и на двете.
Ми се гади од муабетов, му велам: „Како не ти е срам старчуго без заби“, а тој уште толку полн со себе: „Ам шо ми фалит, за лижење не требет заби!“, пишува под хаштагот #СегаКажувам планинарката Илина Арсова.

Прочитајте и...  Тешко повредена жена во сообраќајка во Скопје

Новинарката Ана Јовковска пак, се присетува дека, кога била помала, секое враќање дома и создавало чувство на несигурност. Кога ќе стасала пред влезот на зградата во која живее, се преправала дека мавта некому, како наводно некој ја чека.

Писателката Румена Бужаровска раскажува за непријатното искуството со соседот.

Од час во час платформата се повеќе се полни со нови исповеди. Девојките го креваат гласот покажувајќи дека ваквите непријатни искуства не смеат да бидат нормализирани и, истовремено, кажувајќи „не“ на сексуалното вознемирување на јавен простор.

Девојки, само напред!

 

Прочитај повеќе

Стана мајка на 45 години и целосно се посвети на семејството и здравиот начин на живот: Ева Лонгорија ја одржува витката линија дури и во карантин! (ФОТО)

Слободен Печат

Зошто главоболките честопати се придружени со гадење и со проблеми со стомакот?

Слободен печат

Мерилин Монро била мртва со години, но тој не престанал да ја сака: Најромантичниот гест во светот на славните кој ќе ве разнежни!

Слободен Печат

Принцот Вилијам откри како ја победил тремата за време на јавните говори

Слободен печат

Промени поради коронавирусот: Во ресторан во Холандија келнерите заменети со роботи!

Слободен печат

Романски чевлар направи чевли со број 75 кои би помогнале во социјалното дистанцирање! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Животната приказна на Милка Ефтимова: Секогаш остана дама

Ј.К.Д

Меган Маркл, пред и потоа: Совршениот изглед на Меган Маркл е производ на бројни естетски корекции? (ФОТО)

Слободен Печат

Музичката индустрија повика на запирање на работата поради Џорџ Флојд, МТВ ги замрачи екраните ширум светот

Слободен печат

1.000 Пепелашки: На Хвар наместо туристи осамнаа 1.000 изгубени чевли (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Иако нема милијарда, на Кајли Џенер не ѝ е тешко: Само минатата година потрошила 130 милиони долари!

Слободен печат

Драгана Ристова: Учев од Раул Гонзалез, кој несебично ми го предаде неговото знаење

Јасмина Кантарџиева Димков