Почина жена од Белград, прва жртва од западнонилска треска – Слободен печат
ВестиРегион

Почина жена од Белград, прва жртва од западнонилска треска

Жена (84) од Белград, која била хорничен пациент и заболела од западнонилска треска, почина на Инфективната клиника во Белград.

Тоа е првата жртва која може да се поврзе со западнонилската трекса, вирусно заболување кое се пренесува со заразени комарци.

Според податоците на Институтот за јавно здравје „Др. Милан Јовановиќ Батут“, во Србија до денес се рагистрирани тројца заболени од оваа треска, додека само една личност е почината.

До 15. август, во земјите од ЕУ се регистрирани шест смртни случаи кои може да се поврзат со западнонилската треска, и тоа четири во Грција и две лица во Романија.

Во истиот период, пријавени се 68 случаи на заболени лица од оваа треска, во Грција 48, Романија осум, на Кипар се пет, во Италија три, Унгарија два, како и по едно лице Бугарија и Франција.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close