Почина жена од Белград, прва жртва од западнонилска треска

Тоа е првата жртва која може да се поврзе со западнонилската трекса, вирусно заболување кое се пренесува со заразени комарци.

Според податоците на Институтот за јавно здравје „Др. Милан Јовановиќ Батут“, во Србија до денес се рагистрирани тројца заболени од оваа треска, додека само една личност е почината.

До 15. август, во земјите од ЕУ се регистрирани шест смртни случаи кои може да се поврзат со западнонилската треска, и тоа четири во Грција и две лица во Романија.

Во истиот период, пријавени се 68 случаи на заболени лица од оваа треска, во Грција 48, Романија осум, на Кипар се пет, во Италија три, Унгарија два, како и по едно лице Бугарија и Франција.

Прочитајте и...  Нови 14 заболени во Јапонија од коронавирусот

Прочитај повеќе

Даночна управа на Црна Гора: Митрополијата црногорско-приморска мора да плати долг

Слободен печат

Пониски трошоци за компаниите: Кинеската централна банка воведува нов економски стимул

Слободен печат

Палмер: Сите кои ќе му се приклучат на Додик ризкуваат американски санкции

Слободен печат

Косовскиот вицепремиер Хоти нападнат со јајца

Слободен печат

Нови 14 заболени во Јапонија од коронавирусот

Слободен печат

Една картичка за цела Европа: Нова стратегија на ЕУ за интегриран пазар на плаќања

Слободен печат

Остави Коментар

шест + оне =

Прочитај повеќе

Втор ден од Меѓународниот натпревар во уметничко лизгање „Skopje on Ice” (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Во Индија пронајдени резерви од 3.000 тони злато

Слободен печат

Истече рокот за доставување ценовници за платено политичко рекламирање на медиумите

Слободен печат

Хрватскиот конзул во Барселона под истрага поради перење пари

Слободен печат

ДИК го отфрли барањето на Чулев за решението за новиот началник на СВР Тетово

Слободен печат

Мицкоски најави проекти во енергетиката и екологијата

Слободен печат