Почина тренерот кој во кариерата водел дури 52 екипи

Руди Гутендорф, фудбалскиот тренер кој се наоѓа во Гинисовата книга на рекорди, неодамна почина на 93-годишна возраст. Германецот кој е роден 1926 година во Кобленц, помина половина век како тренер.

Веднаш откако ја заврши играчката кариера во 1955 година, започна со тренерската работа и во својата кариера предводел 52 екипи во 32 различни земји и тоа на пет континенти, по што е светски рекордер.

Најпознатите екипи кои ги предводел Гутендорф се бундеслигашите како Штутгарт, Шалке, Хамбургер, Херта, а бил селектор на неверојатни 18 репрезентации. Најзвучни репрезентации кои ги предводел се Австралија, Гана, Чиле, Боливија, Венецуела…

Поради својата работа која траеше речиси половина век доби прекар „неуморен“, а во пензија замина во 2003 година кога ја предводеше Самоа.
Потпретседателот на Германската фудбалска федерација, Раинер Кох го нарече Гутендорф, неповторлив амбасадор на германскиот фудбал.

Прочитајте и...  Леброн ги однесе Лејкерси во големото НБА финале, прво по пауза од десет години (ВИДЕО)

– Загубивме личност која со својата позитивна енергија и големото срце ни го збогатуваше секој ден – изјави Кох.

Прочитај повеќе

Европскиот шампион демолиран од Хофенхајм, прими четири парчиња (ВИДЕО)

Слободен печат

Идентични триумфи на скопските и тетовските „црвено-црни“

Слободен печат

МОТО ГП: Квартараро ја „покори“ Каталонија

Слободен печат

Лидс и Алиоски се фантастични во Премиер лигата, го зедоа скалпот и на Шефилд

Слободен печат

Ф1: Триумф на Ботас, Хамилтон сам се „откажа“ од победата

Слободен печат

Азаренка го напушти теренот на Ролан Гарос: Ова е смешно

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Прво големо изненадување на Ролан Гарос, крај за Гофан

Слободен печат

Ѓоковиќ: Нема да ги кријам емоциите на Ролан Гарос

Слободен печат

Ракометарите на Металург негативни на корона, заминаа за Цирих

Слободен печат

НЕВЕРОЈАТНО: Поранешна сопруга нарачала убиство на турски репрезентативец, животот му го спасил нејзиниот љубовник

Слободен печат

НБА играчи заиграа фудбал на тренинг, Гризман умре од смеење (ВИДЕО)

Слободен печат

Куман на удар на јавноста: Изгледам како негативец, но…

Слободен печат