13 C
Скопје

Почина Тони Баталаков, познатиот македонски танчар, педагог и поранешен директор на балетот

Антон Баталаков – Тони, истакнат танчар, повеќегодишен репетитор, директор на и педагог, почина на 76-годишна возраст, соопшти Националната опера и балет (НОБ).
Aнтон Баталаков – Тони е роден во 1945 година во Скопје. Во МНТ работел од 1964 до 1992 година, како солист, долгогодишен репетитор, бил директор на Балетот од 1979 до 1989 година, и педагог, а предавал и Класичен балет и Дуетен танц.

Од 1964 година бил дел од ансамблот на МНТ, каде што танцувал во сите репертоарни изведби. Неговите изведби биле класични, стилизирана класика, модерни кореографии, карактерни стилизации, до драмски изведби. Најзабележителни креации постигнува во карактернодрамскиот фах, но и модерните стилизации не заостануваат.
Работејќи на повеќе определби во балетското опстојување кај нас и тоа како танчар, повеќегодишен репетитор, директор, педагог во училиште, секогаш вложувајќи се максимално, Тони Баталаков го дава својот придонес, со што добива значајно место во развојот на балетската уметност во Македонија, стои во објавата на НОБ на „Фејсбук“.

Поврзани вести

ФОТО | Вил Смит сака да ја врати титулата „најдобар фраер“: Актерот започна со вежбање во теретана!

Слободен печат

Доаѓа моќен астро период за пари и љубов: Овие три знаци ги очекува голема среќа за време на младата Месечина

Слободен печат

ФОТО | Холивудските сребрени лисици: Овие актери се позгодни и пошармантни благодарение на седата коса!

Слободен печат

Пред десет години Парис Хилтон предизвика гнев кај јавноста, а дури денес го објасни натписот на нејзината маица „Престанете да бидете сиромашни“

Слободен печат

Експертите го вперија прстот во него: Само еден човек е виновен за заминувањето на Меган и Хари од кралското семејство!

Слободен печат

Направете си нешто вкусно ова попладне – Вкусете го колачето „Маџарица“

Слободен печат

Остави Коментар