Почина претседателот на Тунис - Слободен печат
ВестиПланета

Почина претседателот на Тунис

Есебси, првиот демократски избран претседател на земјата, дојде на власт во 2014 година, три години по Арапската пролет, кога беше соборен долгогодишниот диктатор Зин Бен Али.

Претседателот на Тунис, Беџи Каид Есебеси почина денеска, откако претходно беше пренесен во воената болница во главниот град поради акутни здравствени проблеми, објавија локалните медиуми.

Советникот на 92-годишниот претседател, Фирас Гефрех напиша на Твитер дека шефот на државата се наоѓа во „критична состојба”. Соопштението за влошената здравствена состојба на тунискиот претседател доаѓа по денешните два самоубиствени бомбашки напада во градот Тунис, при што загина еден полицаец, а уште осум лица се повредени.

Есебси, првиот демократски избран претседател на земјата, дојде на власт во 2014 година, три години по Арапската пролет, кога беше соборен долгогодишниот диктатор Зин Бен Али.

Тој беше кратко хоспитализиран и минатата недела, по што објави дека не планира да се кандидира за втор мандат на изборите предвидени во ноември годинава, додавајќи дека некој помлад треба да раководи со државата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close