Почина познатиот телевизиски водител Саша Залепугин

Фото: Принтскрин - Инстаграм

Познатиот телевизиски водител Саша Залепугин почина ноќеска во болница во Загреб од последици од мозочен удар. Некогашнјиот новинар и уредник на Неделно попладне почина на 91-годишна возраст.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gloria.hr (@gloria.hr)


Залепугин е роден во Сараево и беше еден од најпознатите телевизиски водители во поранешна Југославија, посебно стана заштитен знак на емисијата Неделно попладне.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by showbuzz.hr (@showbuzzhr)


На РТВ Загреб, Залепугин почна да работи во 1966 година прво како уредник на Културната панорама, а од 1968 година како уредник на програмата за култура на ТВ Загреб.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by showbuzz.hr (@showbuzzhr)


Залепугин беше уредник на Забавната програма на ТВ Загреб од 1971 до 1973 година, кога почна да ги уредува и да ги води мозаичните емисии под наслов Неделно попладне кои траеја по 4 часа. Оваа емисија во 1983 година го доби името „Састанак без дневног реда“, пишува во биографијата на Саша Залепугин.

Видео на денот