Почина последниот француски борец од Втората светска војна

Хуберт Жермен, последниот француски војник од Втората светска војна/ Фото EPA-EFE/IAN LANGSDON

Последниот француски борец од Втората светска војна Хуберт Жермен, почина на 101 -годишна возраст, објави денеска министерката за француска армија Флоренс Парли, пренесува Гардијан. 

„Сакам да ве известам дека Хуберт Жермен, нашиот последен жив другар на ослободувањето, почина. Тој е важен член на нашата историја”, рече Парли во Сенатот.

Има само 1038 другари за ослободување

Таткото на слободните француски сили (ФФЛ), Шарл де Гол, го основал Орденот за ослободување во ноември 1940 година за да ги награди „лицата или воените и цивилните заедници кои се истакнуваат во ослободувањето на Франција и нејзината империја“.

Последните другари, кои се истакнале по воениот ангажман во слободна Франција, починале еден по друг во последнава деценија.

Само 1.038 луѓе, вклучувајќи шест жени, ја добиле титулата „Другар на ослободувањето“. 

Хуберт Жермен, последниот француски војник од Втората светска војна/ Фото EPA-EFE/IAN LANGSDON

Тој ќе биде погребан на местото каде што биле убиени борците на отпорот 

Хуберт Жермен ќе биде погребан во Мон Валериен, во близина на Париз, на местото каде што биле погубени борците на отпорот за време на Втората светска војна, која станала централно место за спомен.

Претседателот Емануел Макрон ќе претседава со церемонијата на 11 ноември во Триумфалната капија и во Мон-Валериен. 

Видео на денот