Почина поранешниот претседател на Тунис Бен Али

Поранешниот претседател на Тунис, Зин Ал-Абидин Бен Али починал во Саудиска Арабија, соопштил семејниот адвокат.

– Бели Али штотуку почина во Саудиска Арабија – рекол адвокатот Мунир Бен Салха.

Експретседателот побегнал во Саудиска Арабија по револуцијата во Тунис во 2011 година, која довела до демократска транзиција ги инспирирала граѓаните во другите арапски земји да излезат на улица и да бараат реформи.

Тунижаните во неделата имале слободни претседателски избори на кои се натпреварувале кандидати од цел политички спектар.

Во вотриот круг влегле двајца политички аутсајдери, што за време на владеењето на Али било нешто што не можело да се замисли.

Но, и покрај полесната демократизација во однос на другите земји, многу Тунижани денеска живеат потешко отколку во времето на Бен Али.

Прочитајте и...  Минатата година се поднесени над 80 претставки до Народниот правобранител за заштита од дискриминација

Прочитај повеќе

Стејт департментот го осуди протерувањето на тројца американски новинари од Кина

Слободен печат

Род Благоевиќ му се заблагодари на Трамп за помилувањето (ВИДЕО)

Слободен печат

По осум години прв комерцијален лет меѓу Дамаск и Алепо

Слободен печат

Јуратовиќ: Медиумите во Србија се под силна контрола и притисок

Слободен печат

Шекеринска за Топ тема: Со НАТО удираме печат на државноста и независноста!

Оставка на висок функционер на Пентагон по барање од Трамп

Слободен печат

Остави Коментар

единаесет + 4 =

Прочитај повеќе

Европската комисија ја претстави дигиталната стратегија

Слободен печат

МВР ги уапси возачите на камионот и сопственикот на магацинот каде е пронајден кокаинот

Слободен печат

Заев: Нема црна кампања, граѓаните заслужуваат да се води позитивна кампања

Слободен печат

Заев: Транспарентни сме во маркетиншкото рекламирање во сите медиуми

Слободен печат

Во оваа земја во САД 30 000 луѓе живеат во полигамијa, повеќе не е нелегално

Слободен печат

Спиропали: Господ нека му помогне на Илир Мета

Маријана Митровска