Почина поранешниот претседател на Црна Гора, Момир Булатовиќ – Слободен печат
ВестиРегион

Почина поранешниот претседател на Црна Гора, Момир Булатовиќ

Според информациите причината за смртта на 63-годишниот Булатовиќ е срцев удар.

Поранешниот црногорски претседател Момир Булатовиќ почина денеска на 63-годишна возраст.

Булатовиќ беше претседател на Црна Гора од 1990 до 1998 година и претседател на Сојузната влада на Сојузна Република Југославија од 1998 до 2000 година.

Во 1989 година Булатовиќ беше избран за претседател на Претседателството на СК Црна Гора, а претседател на државата стана на првите повеќепартиски избори во 1990 година.

По осум години на чело на републиката и судир на врвот на Демократската партија на социјалистите, чиј претседател беше во основањето, Булатовиќ загуби на претседателските избори од неговиот поранешен соработник и премиер, Мило Ѓукановиќ.

Непосредно по промената во 1998 година, следеше предлогот на Слободан Милошевиќ за составување кабинет на федерално ниво чиј претседател беше токму Милошевиќ.

Булатовиќ остана на оваа позиција две години.

Тој најверојатно почина од срцев удар.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close